Valentino Rossi – recenzja ŚwiatWyścigów.pl

Istnieje tylko jeden zawodnik, dla którego każdy wyścig to domowy wyścig. Jest nim siedmiokrotny mistrz świata MotoGP Valentino Rossi. Włoch jest żywą legendą swojego sportu, którego sława i dokonania są porównywalne do tych Michaela Schumachera.

Nawet jeżeli ktoś nie jest fanem wyścigów motocyklowych, na pewno chociaż raz w swoim życiu słyszał nazwisko Rossi. Uwielbiany przez tłumy kibiców, którzy wypełniają włoskie trybuny torów niczym te, wypełniane na Monzy podczas wyścigu Formuły 1. Żółte barwy od lat zalewają trybuny, a wierni kibice zawsze wierzą w swojego mistrza, nawet jeżeli nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Na temat byłego zawodnika fabrycznego zespołu Yamaha powstało wiele publikacji, ale w końcu doczekaliśmy się wydania po polsku. Autorem biografii jest dziennikarz Stuart Baker, a polska premiera miała miejsce 24 marca, za sprawą znanego już sportowym czytelnikom Wydawnictwa SQN.

Książka posiada miękką oprawę i liczy 392 stron, z czego 8 to zdjęcia. Każdy, kto chociaż raz miał do czynienia z książkami Wydawnictwa SQN, doskonale wie, czego może się spodziewać. Poza wersją papierową, na rynku dostępny jest również ebook.

Kilka słów o samej treści

Na początku naszej drogi z włoskim mistrzem spotykamy się z Kevinem Schwantzem, mistrzem świata z 1993, który wprowadza nas do świata Rossiego. Prywatnie Schwantz jest idolem Valentino, co nie raz i nie dwa powtarzał publicznie. Następnie poznajemy charyzmatycznego księdza Don Cesare Stefano z rodzinnego miasta Włocha Tavullia, który miał bardzo wyjątkowy zwyczaj związany z wygranymi czy innymi sukcesami Rossiego. Proboszcz od samego początku śledził poczynania Włocha, a ten w ramach podziękowania w 90. urodzony wręczył mu wielki telewizor, „aby ten mógł jeszcze wyraźniej podziwiać jego wyczyny i sukcesy”. Niestety, Stefano zmarł w 2018 roku, a wspomnieniem o nim pozostaną wszystkie pamiątki, zdjęcia i inne rzeczy związane z Rossim.

Następnie wkraczamy w świat ojca Valentino, Graziano, który również brał udział w wyścigach motocyklowych, ale jego kariera została przerwana przez kontuzję. Biografia nie jest jednak dziełem pochwalnym. W książce znajdziemy nie tylko momenty radosne i szczęśliwe dla Włocha, ale również opis z kontrowersyjnym sytuacji i akcji, które miały miejsce w jego przeszłości. Pojawia się również wątek podatków, co w świecie sportu zawsze wywołuje ożywione dyskusje. Co ciekawe, autor niezbyt skupił się na sezonach, gdzie mistrzowi po prostu nie wychodziło – ma się wrażenie, że są one opisane zdawkowo, skrótowo i tak, aby nie zajmowały jak najwięcej miejsca.

Co ciekawe w biografii pojawiają się obszerne wątki prywatne i te dotyczące życia poza wyścigami czy padokiem MotoGP. Całość jest przystępnie napisana i na pewno nie sprawi problemów osobom, które nie interesują się motocyklami lub od święta oglądają wyścigi MotoGP. Jest to doskonała pozycja książkowa, ponieważ lekki i łatwy język pozwala na szybkie zrozumienie całości i przyswojenie tego, co czytamy. Plusem jest również fakt, że poznajemy naszego bohatera z różnych stron i perspektyw, co pozwala czytelnikowi mieć poczucie obiektywności i bezstronności. Historia kończy się na sezonie 2020 i mamy nadzieję, że niedługo ukaże się kontynuacja tej historii, ponieważ Valentino Rossi nadal jest aktywny zawodowo i nadal ściga się w MotoGP.

Książkę można zakupić w formie papierowej lub elektronicznej na stronie Labotiga.pl.

Konkurs: Wygraj jedną z pięciu książek Valentino Rossi

Z okazji domowej rundy Valentino Rossiego na torze Mugello, dajemy wam szansę wygrania jednego z pięciu egzemplarzy jego biografii, ufundowanych przez Wydawnictwo SQN. Aby uczestniczyć, należy udzielić najbliższej prawy odpowiedzi na jedno z pięciu pytań:

  • Jaka będzie strata Valentino Rosssiego do najszybszej Yamahy w trzecim treningu MotoGP na Mugello?
  • Ile okrążeń Valentino Rossi przejedzie w czwartym treningu MotoGP na Mugello?

Na powyższe pytania prosimy o odpowiedzi pod postem na Facebooku do momentu rozpoczęcia poszczególnych sesji (trzeci trening startuje w sobotę o 9:55, czwarty w sobotę o 13:30).

  • Z jakim czasem Valentino Rossi zakwalifikuje się do wyścigu MotoGP na Mugello?
  • Jaka będzie różnica na mecie wyścigu MotoGP na Mugello pomiędzy Valentino Rossim a zespołowym kolegą?

Na powyższe pytania prosimy o odpowiedzi pod postem na Twitterze do momentu rozpoczęcia poszczególnych sesji (kwalifikacje startują w sobotę o 14:10, wyścig w niedzielę o 14:00).

  • Ile punktów będzie mieć Valentino Rossi po wyścigu MotoGP na Mugello?

Na powyższe pytanie prosimy o odpowiedź pod postem na Instagramie do momentu rozpoczęcia wyścigu (w niedzielę o 14:00).

W przypadku wielu poprawnych odpowiedzi, brana jest pod uwagę ta udzielona najwcześniej. Jedna osoba (posługująca się takim samym imieniem i nazwiskiem oraz adresem wysyłki) może wygrać tylko jedną książkę. W przypadku wielu zwycięskich odpowiedzi brana będzie pod uwagę tylko ta udzielona najwcześniej.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze