Pierwsze kroki kierowców wyścigowych

Podczas VERVA Street Racing, która odbędzie się 21 sierpnia w Warszawie, młodzi pasjonaci sportów motorowych marzący o karierze w tej dyscyplinie, będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć na własne oczy najszybsze samochody z najpopularniejszych serii wyścigowych na świecie.

Wstęp na imprezę jest wolny, sprzedaż biletów prowadzona jest tylko na trybuny. Dla nabywców pierwszych 5 tysięcy biletów zostaną dodatkowo otwarte bramy paddocku od godz. 10:00 do 12:00 (Pit Party), gdzie na publiczność czekać będą kierowcy i ich maszyny.

VERVA Racing Team to zespół dwóch młodych kierowców, który ściga się w prestiżowych zawodach Porsche Supercup i wystąpi w warszawskich wyścigach ulicznych 21 sierpnia po raz pierwszy przed polską publicznością. Obaj reprezentują odmienne początki swojej przygody z motosportem i zgadzają się, że wiele zależy od wewnętrznej determinacji i konsekwencji w działaniu przez przyszłego zawodnika. Dowodzą, że nie ma jedynej słusznej drogi do wyścigowego podium.

„Pierwszym krokiem w karierze motosportu bardzo często jest karting” – powiedział Kuba Giermaziak, kierowca VERVA Racing Team. Zaledwie 20-letni zawodnik w ten właśnie sposób rozpoczął swoją przygodę ze sportami samochodowymi, kiedy jako 10-latek zaczął ścigać się na gokartach. W oficjalnych zawodach kartingowych można startować już od 8. roku życia, po wcześniejszym zdobyciu licencji wymaganej przez Polski Związek Motorowy (organizacja skupiająca stowarzyszenia i kluby sportowe działające w branży motoryzacyjnej) w jednym z zrzeszonych klubów kartingowych.

W całej Polsce dostępne są tory, na których organizowane są cykle szkoleń dla dzieci i młodzieży, obejmujące zajęcia teoretyczne (omówienie podstaw przepisów, zasady zachowania na torze, oznaczenia flagowe) oraz praktyczne. „Na gokartach młodzież uczy się, jak zachowuje się samochód na przyspieszeniach i wyhamowaniach, jak utrzymać na wodzy emocje, które nie raz potrafią puścić nawet profesjonalnym zawodnikom” – mówi Michał Żugajewicz, wschodząca gwiazda polskiego rallycrossu oraz instruktor kartingu dla dzieci.

Przepustką do świata wyścigów samochodowych jest przede wszystkim ukończenie 16. roku życia, które umożliwia staranie się o licencję wyścigową (stopień B, C oraz B1, C1) wydawaną przez Polski Związek Motorowy. W tym wieku swoją karierę rozpoczął Robert Lukas, drugi z kierowców VERVA Racing Team. „Wyścigi to nie tylko sposób na życie, to przede wszystkim wielka pasja – to ona jest podstawą i warunkiem uzyskiwanych w tym sporcie efektów” – powiedział Lukas. Koniecznością niezbędną do uzyskania licencji jest ukończenie specjalnego kursu obejmującego min. 3 godziny jazdy na torze oraz zajęcia teoretyczne. Wymagany jest również pozytywny wynik badań lekarskich z przychodni medycyny sportowej oraz psychologiczne orzeczenie o braku przeciwwskazań do brania udziału w wyścigach.

Cztery automobilkluby w Polsce, posiadające dostęp do torów wyścigowych (Automobilklub Wielkopolski, Automobilklub Kielecki, Automobilklub Rzemieślnik i Automobilklub Toruński) organizują egzamin na certyfikat i licencję wyścigową, który jest ostatnim etapem. Dodatkowo osoby, które nie osiągnęły jeszcze pełnoletniości muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. Szczegółowe informacje na temat wkroczenia w profesjonalny świat motosportu dostępne są w automobilklubach, których adresy znaleźć można m.in. na stronie internetowej Polskiego Związku Motorowego www.pzm.pl.

21 sierpnia w Warszawie podczas VERVA Street Racing zobaczymy bardzo szeroki przekrój sportów samochodowych i nie tylko. W imprezie wezmą udział samochody Formuły 1, samochody serii wyścigowych Le Mans, Porsche Supercup oraz supersportowe i unikalne samochody turystyczne Gran Turismo, takie jak Lamborghini, Ferrari, czy Dodge Viper. Gościnnie pojawią się także zespoły rajdowe ORLEN Team oraz niemiecki BMW X-Raid, jeden z najmocniejszych zespołów w kultowym Rajdzie Dakar.

Więcej informacji o wyścigu na stronie internetowej www.vervastreetracing.pl oraz na Facebooku (www.facebook.com/vervastreetracing), gdzie dostępna jest również komputerowa gra wyścigowa, w której wygrać można bilet na trybuny.

Źródło: Informacja prasowa

Chcesz czytać więcej artykułów z cyklu Zrozumieć wyścigi? Postaw nam kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze