Blog Renault: Co to jest VPG?

Zanim wejdziemy w nastrój przed GP Korei, pomyślałem, że wznowimy naszą wycieczkę po Enstone, wprowadzając Was do mało znanego działu zwanego VPG. Te trzy litery oznaczają Grupę ds. Osiągów Pojazdu (Vehicle Performance Group) i jak sugeruje nazwa, zajmuje się ona nowymi pomysłami, koncepcjami oraz informacjami, które pozwolą wydobyć dodatkowe osiągi z naszych samochodów.

Tak więc obszar zainteresowań VPG jest dosyć szeroki! Ale być może największy wkład stanowią symulacje, które wykonuje ten dział, aby wesprzeć naszych inżynierów wyścigowych. Prawdę mówiąc, około 80% zadań VPG koncentruje się na symulacji komputerowej, która pomaga ustalić wymagane ustawienia na nadchodzące tory. Indywidualne symulacje mogą być uruchamiane na stacjonarnych komputerach przy wykorzystaniu specjalnego oprogramowania, ale mamy także szereg maszyn, które wykonują liczne symulacje w sytuacji, gdy natychmiast potrzebujemy wyników.

A jako że czeka na nas nowy tor w Yeongam w ten weekend, ekipa VPG ciężko pracowała w ciągu ostatniego miesiąca, koncentrując się na torze o długości 5,6 kilometra. Stworzyli już wirtualny model toru i wykonali setki symulacji, aby nakierować nas na właściwie ustawienia samochodu na tym torze.

Więc zanim pojawimy się w Korei, inżynierowie będą znali już optymalne poziomy docisku aerodynamicznego, wysokość i ustawienia zawieszenia. Dzięki wysiłkom VPG, możemy wyjechać z garażu w piątek rano z dobrymi bazowymi ustawieniami w obu samochodach R30. Od tego momentu rozpocznie się dostrajanie wyścigówek.

Symulacje są również cennym narzędziem do oceny nowych elementów przyszłorocznego samochodu, szczególnie jeśli chodzi o nowe systemy zawieszenia. Jeśli mamy jakieś pytania na temat nowych koncepcji, VPG przeprowadzi symulacje różnych pomysłów i przekaże uwagi ekipie projektantów. Taka praca oznacza, że VPG działa na okrągło przez cały rok.

Źródło: Informacja prasowa

Chcesz czytać więcej artykułów z cyklu Zrozumieć wyścigi? Postaw nam kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze