Jak wyglądają kwalifikacje do Indianapolis 500?

Największy amerykański wyścig Indianapolis 500 jest wyjątkowy z wielu względów, między innymi ze względu na swój jedyny w swoim rodzaju format. Kwalifikacje nie odbywają się bowiem w tym samym tygodniu co 500-milowy wyścig.

Dawno już minęły czasy, kiedy tor Indianapolis Motor Speedway był otwarty przez cały miesiąc na treningi, a kwalifikacje odbywały się w dwa osobne weekendy. Ta formuła została skrócona w 1974 roku z powodu kryzysu energetycznego i nigdy już nie została przywrócona.

Nie oznacza to jednak, że „miesiąc maj” zniknął zupełnie z kalendarza – obecny format zakłada aż dwa tygodnie aktywności na torze, z czego pierwsze pięć dni stanowią otwarte treningi, a kolejne dwa dni zostają poświęcone na kwalifikacje.

Przejazd kwalifikacyjny

Każdy przejazd kwalifikacyjny składa się z czterech okrążeń wykonanych ze startu lotnego. O wyniku decyduje łączny czas przejazdu, choć umownie czasy podaje się w przeliczniku średniej prędkości. W trakcie trwania przejazdu na torze znajduje się tylko kwalifikujący się pojazd.

Sobota

Ponieważ do tegorocznego wyścigu będzie się kwalifikować 33 kierowców, pierwszy dzień kwalifikacji nie ma już znaczenia dla samego faktu zakwalifikowania się. Jego wyniki zdecydują jednak o tym, kto będzie walczyć o pole position następnego dnia.

Dziewięciu najszybszych kierowców z soboty przejdzie do sesji Fast Nine i między sobą rozstrzygnie w niedzielę walkę o miejsca w pierwszych trzech liniach na starcie. Pozostali będą również walczyć między sobą, ale o pozycje 10-33.

Dwie kolejki kwalifikacyjne

Dozwolonych jest podejmowanie wielu prób ustanowienia najlepszego czasu, które można odbyć po wycofaniu swojego poprzedniego wyniku lub z jego zachowaniem.

Każdy z uczestników ma zagwarantowany jeden przejazd kwalifikacyjny. Po zakończeniu pierwszych przejazdów (o kolejności których decyduje losowanie) lub przerwaniu kolejki, kwalifikacje zamienią się w otwartą sesję (tor będzie otwarty w godzinach 17-24 polskiego czasu), a w alei serwisowej zostaną ustanowione dwie linie:

Szybka kolejka – pojazdy w niej ustawione mają priorytet przy wyjeździe na tor. Ta linia jest przewidziana dla samochodów, które nie zostały jeszcze zakwalifikowane, lub których czas wycofano – decyzję o wycofaniu swojego czasu można cofnąć do chwili, kiedy dany pojazd znajdzie się na początku kolejki.

Zwykła kolejka – tu ustawić się mogą kierowcy, którzy chcą wykonać kolejny przejazd kwalifikacyjny bez wycofania poprzedniego. Samochody są wypuszczane na tor tylko wtedy, gdy nikogo nie ma w szybkiej kolejce. W przypadku niepoprawienia swojego najlepszego wyniku, tamten nadal będzie obowiązywać.

Niedziela

Przed drugim dniem kwalifikacji wszystkie dotychczasowe czasy zostaną wykreślone. Każdy uczestnik otrzyma możliwość wykonania tylko jednego przejazdu, który zadecyduje o jego pozycji startowej.

Pozycje 10-33 – potrwa od 20:45 do 22:45 polskiego czasu. Kierowcy ruszą w kolejności od najwolniejszego do najszybszego poprzedniego dnia.

Fast Nine Shootout – po ustaleniu kolejności na dalszych pozycjach, na tor wyruszy dziewiątka najszybszych kierowców z poprzedniego dnia. Podobnie jak w poprzedniej grupie, będą mieli jedną próbę uzyskania najlepszego możliwego wyniku, który zadecyduje o pole position.

Punkty

Wszyscy 33 kierowcy otrzymają punkty za swój wynik kwalifikacji. W przypadku pierwszych dziewięciu pozycji obowiązuje klucz 42-40-38-36-34-32-30-28-26, a cała reszta otrzyma od 24 do 1 punktu – o jeden mniej za każdą lokatę.

Chcesz czytać więcej artykułów z cyklu Zrozumieć wyścigi? Postaw nam kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze