Zrozumieć wyścigi: Nutrigenetyka w służbie zespołom F1

Zespół Alfa Romeo Racing Orlen jest pierwszą ekipą w Formule 1, która używa analizy nutrigenetycznej w celu poprawy zdrowia i wydajności ludzkiej personelu zespołu. Wszystkim kieruje Gemma Fisher, dyrektor Formula Health.

Fisher od zawsze pasjonowała się innowacjami w inżynierii zdrowia, dlatego też wkroczyła w nowy wymiar spersonalizowanych strategii zdrowotnych i fitness w Formule 1. W ramach przedsezonowych badań całego zespołu Alfy Romeo przeprowadzono analizę nutrigenetyczną pod kątem szerokiego programu dotyczącego wydajności człowieka.

Badania obejmowały szeroką ocenę DNA, wykorzystując najbardziej wszechstronny dostępny profil DNA, który zapewnia sekwencjonowania genomu w najnowocześniejszych laboratoriach, analizując ponad 1000 SNP (wariantów genetycznych) i ponad 850 000 powiązanych markerów. Fisher oraz jej zespół od dawna wykorzystuje tę ocenę przy współpracy i opracowywaniu strategii wydajności dla zespołów, kierowców, inżynierów oraz przy współpracy z pacjentami kliniki znajdującej się w pobliżu Reading w Wielkiej Brytanii.

„Pracuję w sportach motorowych od prawie 10 lat. Pracowałam dla wielu zespołów i serii wyścigowych i często widziałam zespoły walczące z tymi samymi wyzwaniami zdrowotnymi i sprawnościowymi, z jakimi masz do czynienia podczas pracy w tak wyczerpującym kalendarzu i często w trudnych warunkach takich jak zmiana strefy czasowej, zmienny klimat czy długie godziny pracy" – wyjaśnia.

„Moja osobistą misją stało się opracowywanie inteligentnych i świadomych strategii w celu poprawy zarządzania zdrowiem zespołu i wydajnością ludzką, kwestionowaniem norm i zmiany pewnych rzeczy na lepsze. Jedną z naszych fundamentalnych zasad w Formula Health jest otaczanie zindywidualizowanych i proaktywnych interwencji, a dzięki postępowi w nowoczesnej technologii mamy teraz dostęp do przełomowych spostrzeżeń fizjologicznych, które pozwalają nam dostarczać innowacyjne, hiperspersonalizowane protokoły zdrowotne. Korzystanie z takich narzędzi w sposób zintegrowany, wraz z istniejącymi metodami, eliminuje zgadywanie z historycznych metod prób i błędów, a zapewnia wyniki w rekordowym czasie... co jest niezbędne w szybko zmieniającym się świecie sportów motorowych! Dzięki temu każda osoba w zespole ma narzędzia, które umożliwiają jej osiągnięcie własnych celów zdrowotnych, sprawnościowych i poznawczych, aby uzyskać przewagę konkurencyjną nad rywalami. To przyszłościowe podejście i kompleksowe dane dotyczące zdrowia stanowią kluczową część naszych programów na zamówienie, a ta ekscytująca wiedza podsyca pragnienie Formula Health, aby przesuwać granice ludzkich możliwości”

Czym jest więc nutrigenetyka i testy?

To proces analizy indywidualnego genomu w celu określenia nawyków żywieniowych i stylu życia, co pozwala zoptymalizować stan zdrowia. Nutrigenetyka zajmuje się więc tym, jakie są różnice genetyczne pomiędzy ludźmi, które przekładają się na to, że każdy z nas inaczej reaguje na te same składniki diety. Dzięki specjalnej aplikacji na telefon możemy się dowiedzieć wiele na temat naszego ciała:

  • genetyczne predyspozycje do pewnych niedoborów witamin i co z tym zrobić,
  • ryzyko infekcji dzięki śledzeniu na żywo wirusów i zanieczyszczeń w naszej okolicy,
  • ryzyko wystąpienia pewnych stanów, takich jak na przykład cukrzyca typu 2 i metody łagodzenia,
  • fizyczny wpływ stresu i wskazówki dotyczące zdrowia jelit,
  • cechy zdrowia psychicznego i porady dotyczące poprawy sprawności poznawczej,
  • ocena stanu zapalnego, wiek biologiczny, zdrowie serca.

Wszystkie wyniki analiz były podstawowym źródłem informacji dla zindywidualizowanych strategii ludzkich wydajności, które Formula Health wdrożyła podczas sezonu 2021 w zespole Alfa Romeo oraz zapewnia dożywotni wzgląd w epigenetykę pozwalając na śledzenie zmian w ekspresji genetycznej i stanach metylacji w czasie.

Jak się okazuje, Gemma oraz jej zespół współpracował z Alfą już w sezonie 2020 i jak przyznał szef zespołu Frédéric Vasseur, wynikiem tej współpracy była poprawa sprawności mechaników przy pit stopach. Bardzo dobre wyniki zespołu w tej kwestii spowodowały o przedłużeniu kontraktu na kolejny sezon 2021. Obecnie Formula Health pracuje nad sprawnością i wydajnością całego zespołu przygotowując ich na sezon 2022.

„Gemma Fisher kontynuuje swoją rolę wspierając w naszych wysiłkach w zakręcie wydajności pit stopów i przejmuje nowe obowiązki. Jak wspomniano, praca Gemmy wykracza poza pit stopy. W świetle możliwości Formula Health, każdy członek zespołu wyścigowego otrzyma dedykowane indywidualne wsparcie, które pomoże mu lepiej radzić sobie z bólem i stresem, jaki może znosić na torze” – powiedział Vasseur.

„Współpraca rozpocznie się od przedsezonowych badań lekarskich, po których nastąpi leczenie wszelkich istniejących wcześniej schorzeń. Równolegle jej zespół będzie pobierał próbki śliny (a jeżeli to konieczne, również próbki krwi) aby umożliwić Gemmie określenie indywidualnych planów treningowych, a także wskazówki dotyczące odzywania się i sposobów na wzmocnienie zdolności poznawczych. Poruszane będą również takie tematy jak radzenie sobie z jet lagiem i innych problemów typowych dla naszego podróżniczego stylu życia. Zawsze mówimy, że największym atutem tej firmy są ludzie - w ten sposób zadbamy o naszą kadrę. Jestem przekonany, że to partnerstwo z Formula Health poprawi twoje życie - a także wydajność na torze”.

Źródło: formulahealth.co.uk

Chcesz czytać więcej artykułów z cyklu Zrozumieć wyścigi? Postaw nam kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze