Engel na pole position do 24h Nürburgring, Ferrari z pierwszej linii

Maro Engel wywalczył pierwsze pole startowe do 24-godzinnego wyścigu na torze Nürburgring Nordschleife. Niemiec jako jedyny wykręcił czas poniżej dziewięciu minut podczas odbywającej się w zmiennych warunkach sesji kwalifikacyjnej. Obok niego na starcie ustawi się Luca Ludwig w Ferrari.

W tym roku nie odbywał się wyścig kwalifikacyjny, w związku z czym o uczestnikach sesji Q2 decydowały wyniki z tegorocznej serii NLS. Engel, dzielący Mercedesa-AMG wraz z Adamem Christodoulou, Manuelem Metzferem i Lucą Stolzem, nie należał do zakwalifikowanych automatycznie i musiał najpierw wywalczyć awans w sesji Q1.

Obie sesje odbywały się przy częściowo mokrym torze, co wiązało się z bardzo różnymi decyzjami ekip w sprawie opon – regulamin pozwala przy tym nawet na ich ręczne nacinanie. Warunki poprawiały się jednak z każdym przejechanym okrążeniem i o ile podczas sesji Q1 nikt nie zszedł poniżej 9:18, to podczas decydującego segmentu Engel wykręcił 8:57,884 i wywalczył pole position z przewagą niecałych pięciu sekund.

W pierwszej czwórce znalazły się aż cztery Mercedesy-AMG, a rozdzielił je jedynie drugi w czasówce Luca Ludwig w Ferrari ekipy Octane 126 z wynikiem 9:02,814. Szwajcar pojechał zaledwie 0,304 sekundy szybciej od Raffaele Marciello, za którym uplasował się Daniel Juncadella. Najlepszym kierowcą BMW był piąty Nick Yelloly, który, o 0,830 sekundy pokonując Augusto Farfusa.

Pierwszą dziesiątkę uzupełnili Matthieu Vaxiviere w Mercedesie-AMG, Marco Wittmann i Christian Krognes w BMW oraz Maxime Soulet w kolejnym Mercedesie-AMG. Dopiero na 11. pozycji uplasował się Mirko Bortolotti w najlepszym Audi. Jeszcze gorsze kwalifikacje zaliczyło Porsche, których najlepszy samochód znalazł się na 14. pozycji. Nadzieje na pole position dawał marce ze Stuttgartu drugi w sesji Q1 Dennis Olsen, który jednak nie ukończył żadnego pomiarowego okrążenia w Q2, co oznaczało spadek na 17. pozycję.

W kwalifikacjach uczestniczyło 97 samochodów, które przystąpią do 24-godzinnej rywalizacji w sobotę o 15:30.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze