Zmagająca się z nieliczną obsadą Europejska Seria Le Mans w przyszłym sezonie zostanie zorganizowana przez Automobile Club de l'Ouest.

2012 był pierwszym rokiem po przemianowaniu serii na Europejską Serię Le Mans i wykluczeniu z rywalizacji prototypów LMP1. Ze względu na małe zainteresowanie startami, organizatorzy byli zmuszeni do odwołania drugij rundy sezonu w Zolder.

Druga runda odbyła się na torze Donington, jednak wystartowało w niej jedynie dziewięć zespołów LMP2, jeden LMPC i trzy w obu klasach GT. Organizatorzy zadecydowali o odwołaniu obu pozostałych rund sezonu i wysłanie zespołów za ocean na finał sezonu w Road Atlanta, w wspólnym wyścigu z Amerykańską Serią Le Mans.

Podczas trwającej rundy Długodystansowych Mistrzostw Świata w Silvertstone, ogłoszono, że seria zostanie zorganizowana w przyszłym roku pod jurysdykcją ze strony ACO, Le Mans Endurance Management, którzy obecnie kontrolują WEC.

"Tą decyzją, po raz kolejny dajemy wyraźny znak dla naszych partnerów, konstruktorów i zespołów", powiedział prezydent ACO Pierre Filion. "Przejmujemy na siebie odpowiedzialność. Pozwoli to ACO zagwarantować najlepszą możliwą przyszłość dla serii, uważanej za jedną z najważniejszych w swojej klasie".

Prezydent Le Mans Endurance Management Gerard Neveu jest pewny, że oczekiwania w stosunku do ELMS mogą zostać spełnione. "Jesteśmy świadomi dodatkowej odpowiedzialności, jaką nam powierzono. Oczekiwania są wysokie i spełnienie ich będzie wyzwaniem", powiedział Neveu. "Z ekspertami ACO i wsparciem świata wyścigów długodystansowych, zespół LMEM zrobi wszystko, co jest konieczne, by przywrócić ELMS właściwe miejsce w Europie".

Prowizoryczny kalendarz na sezon 2013 ma zostać opublikowany w najbliższych tygodniach.

Źródło: autosport.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league