Skrócone wyścigi w kalendarzu sezonu 2013

Organizatorzy European Le Mans Series zaprezentowali kalendarz sezonu 2013 ELMS. Tegoroczne problemy nie doprowadziły do likwidacji wyścigów – te jednak trwały będą już nie 6, a tylko 3 godziny.

Reforma mającej w tym roku duże problemy serii ELMS była nieunikniona, aby w przyszłym sezonie wyścigi długodystansowe na poziome europejskim w ogóle miały miejsce. Spośród kilku możliwości, organizatorzy zdecydowali się na ich skrócenie z 6 do 3 godzin i dołączenie do imprez wyścigowych, tworząc z nich element większych wydarzeń pozwalających na obecność większej liczby kibiców – a co za tym idzie, także uczestników, a przede wszystkim sponsorów.

Z pięciu zaplanowanych na przyszły sezon rund, każda z nich będzie więc miała miejsce razem z rundą innej serii wyścigowej. Największym „tłem” będzie z pewnością impreza podczas rozpoczynającej sezon rundy na Silverstone, kiedy to w jeden weekend obecne tam będą zarówno pojazdy ELMS, jak i te walczące w globalnej rywalizacji FIA WEC. W przerwach podczas majowej rundy na torze Imola odbędą się natomiast wyścigi francuskiej serii FFSA GT, goszczące tam jako jedna z zagranicznych rund mistrzostw GT tego kraju.

Pozostałe trzy to natomiast imprezy wspólne z rywalizacją Formuły Renault – konkretnie World Series by Renault. Ciekawostką jest tu szczególnie lipcowa, trzecia odsłona ELMS, która po latach nieobecności powróci do Austrii na (znany m.in. z DTM) tor Red Bull Ring. O wiele bardziej kojarzone z European Le Mans Series są natomiast obiekty Hungaroring i Paul Ricard, które w odstępie dwóch tygodni we wrześniu zakończą przyszłoroczne zmagania tej serii.

Organizatorzy ELMS, ACO, ostatecznie przyzwoliła na obecność w serii pojazdów pucharowych – podobnie, jak w amerykańskiej ALMS, sklasyfikowanych w kategorii GTC. Reszta stawki pozostaje bez zmian – tak więc kolejny raz zobaczymy tu rywalizację prototypów LMP2 i LMPC oraz pojazdów GTE rozdzielonych według poziomu kierowców na podkategorie Professional i Amateur (GTE Pro oraz GTE Am). Wciąż natomiast nie ma decyzji w sprawie obecności tu pojazdów GT3 – i raczej mało prawdopodobne, by w przyszłym roku pojawiły się one w ELMS. No, chyba, że… Może lepiej nie kuśmy losu.

Data Tor Miejsce Impreza wspólna
13 kwietnia Silverstone Circuit Silverstone, Anglia FIA World Endurance Championship
18 maja Autodromo Enzo e Dino Ferrari Imola, Włochy FFSA GT Tour
20 lipca Red Bull Ring Spielberg, Austria World Series by Renault
14 września Hungaroring Mogyoród, Węgry World Series by Renault
28 września Circuit Paul Ricard Le Castellet, Francja World Series by Renault

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze