Lista startowa Silverstone uboższa o 5 pozycji

25 załóg widnieje na ostatecznej liście startowej rundy ELMS na torze Silverstone. W inauguracyjnym wyścigu pojawi się jeden Polak – Kuba Giermaziak obecny w pojeździe kategorii GTC.

29 samochodów zgłoszonych do sezonu, 30 na wstępnej liście startowej Silverstone – tak zapowiadała się pierwsza runda sezonu 2013 Europejskiej Serii Le Mans, wyraźnie odmienionej po ubiegłorocznych problemach. Niestety, na tydzień przed planowanym startem, ilość pojazdów zapisanych do rywalizacji zmniejszyła się o 5 – co budzi obawy tym bardziej, gdy popatrzymy na listę pod względem konkretnych kategorii. Faktem jest, że po skreśleniu z niej pojazdów GT3 obecnych w nowej kategorii GTC, liczba załóg wynosi już tylko 20 – czyli o jedną mniej, niż na starcie ubiegłorocznego sezonu, wyścigu na torze Paul Ricard HTTT. Że może być jeszcze gorzej, udowodnił nam to niedawno zespół jednego z Polaków zapisanego do rywalizacji na Silverstone, Kessel Racing Michała Broniszewskiego – szwajcarska ekipa jeszcze do niedawna była pewna swojej obecności w inauguracyjnej rundzie w Anglii – i dopiero pod koniec ubiegłego tygodnia poinformowała o rezygnacji ze startu wskutek problemów z jednym ze sponsorów. Ile takich sytuacji czeka nas w tym sezonie, i czy pomimo poważnych zmian (przede wszystkim skrócenia czasu wyścigów o połowę), nie dojdzie do powtórki organizacyjnego dramatu z roku 2012? Miejmy nadzieję, że tak się nie stanie – licząc m.in. właśnie na nową kategorię GTC.

Czołowych prototypów LMP2 miało na Silverstone być dziesięć – ze stawki wypadła jednak brytyjska OREX Competition, jedyna wystawiająca do walki prototyp HPD ARX-03b. Właśnie owy prototyp stał się powodem nieobecności Brytyjczyków – pojazd wypożyczony od amerykańskiego Starworks Motorsport został odesłany tej ekipie, ponieważ (wskutek problemów ich wenezuelskiego sponsora), Amerykanie nie zapłacili na czas za swój zmodernizowany prototyp HPD i przez to nie mogli go wpisać w odpowiednim terminie na listę startową FIA WEC. Pozostałe dziewięć ekip pojawi się na pewno – i tak, z broniącymi tytułu Pierrem Thirietem i jego nowym partnerem Jonathanem Hirschi walczyć będą m.in. Chris Dyson w Zyteku Z11SN ekipy Greaves, Brendon Hartley i Mark Patterson w Oreca 03 od Murphy Prototypes – a także Frank Mailleux dołączający do Natachy Gachnang, Szwajcarki startującej w Morganie OAK rodzimego zespołu Morand Racing. Udział zatwierdziła również ekipa Signatech-Alpine, która przywraca do życia słynny francuski warsztat związany z marką Renault – a na torze prezentuje zmodyfikowany prototyp Oreca 03 pod nazwą Alpine.

W kategorii LMPC poznaliśmy kierowców wszystkich trzech prototypów Team Oreca przygotowanych do konfrontacji w tzw. Team Endurance Challenge – podobnie, jak w testach na Paul Ricard, na czele wysuwa się tu załoga nr 48 z Anthonym Ponsem i Soheilem Ayari. Pozostałe składy to natomiast Paul Loup Chatin i Gary Hirsch oraz Matthieu Lecuyer i pochodzący z Andory Alex Loan.

O dwie załogi zmniejszyła się stawka pojazdów w kategorii GTE – oprócz znanego już nam przypadku Kessel Racing, nieobecna w Silverstone będzie również Corvette zespołu Larbre Competition. Francuski mistrz sezonu 2012 FIA WEC, w tym roku widocznie postawił przede wszystkim na obronę owego tytułu – lista ELMS składa się więc jak na razie wyłącznie z Ferrari i Porsche. Dwa 458 Italia wystawia włoski AF Corse, zapowiadając m.in. obecność Piergiuseppe Perazziniego, Marco Ciociego i Federica Leo – w jednej z dwóch Italii brytyjskiego RAM Racing pojawią się natomiast Johnny Mowlem i bardzo szybki w testach na Paul Ricard Matt Griffin. Ubiegłoroczny mistrz kategorii GTE Pro w ELMS, JMW Motorsport, w ostatniej chwili poinformował o starcie mistrzowskiej pary: byłego zwycięzcy serii International GT Open Joela Camathiasa oraz wielokrotnego mistrza FIA GT, Andrea Bertoliniego. Porsche reprezentować będą trzy pojedyncze ekipy: prócz znanego już składu Proton Competition, pojawią się także m.in. Wolf Henzler w pojeździe od IMSA Performance oraz Emmanuel Collard w GT3-RSR od ProSpeed Competition.

O dwa pojazdy zmniejszyła się także lista kategorii GTC – tu zabraknie Lamborghini ekipy Kox Racing, która wybrała udział w wyścigu serii Blancpain Endurance na torze Monza – a także drugiego Ferrari od AF Corse. W tym pierwszym natomiast, Włosi zmienili załogę – i tak, w pojeździe nr 62 pojawią się Andrea Rizzoli, Stefano Gai i Lorenzo Casé. Konkurencją będą natomiast: BMW Z4 szkockiego Ecurie Ecosse z Ollie Millroyem zastępującym Joe Twymana, dwa różne Porsche ekipy Autorlando Sport (w GT3-RSR Emilio di Guida i Jeroen Bleekemolen, w GT3-R Archie Hamilton, Dimitris Deverikos i Gianluca Carboni) – a także Audi R8 LMS jedynego w stawce zespołu spoza Europy, amerykańskiego MOMO Megatron DF1. Tej ekipie, z pewnością będą przyglądali się Polacy – gdyż tu, Raffiego Badera i Dylana Derdaela już na pewno wspomagać będzie Kuba Giermaziak.

Plan serii ELMS zakłada dwa dni rywalizacji: w piątek dwie sesje treningowe w godzinach 10:00 i 15:10, w sobotę rozgrzewkę o godzinie 10:00, kwalifikacje rozpoczynające się o 12:10 oraz 3-godzinny wyścig zaplanowany na godzinę 16:00 czasu polskiego. 

Nr   Kierowca   Zespół   Samochód
    LMP2        
1
Pierre Thiriet
Jonathan Hirschi
Thiriet by TDS Racing Oreca 03 Nissan 
3

Chris Dyson
Michael Marsal

Greaves Motorsport Zytek Z11SN Nissan
4

Dagoneau Thomas
John Hartshorne
Bastien Brieré
Boutsen Ginion Racing  Oreca 03 Nissan 
18
Brendon Hartley
Mark Patterson
Murphy Prototypes Oreca 03 Nissan
34
Michel Frey
Patric Niederhauser
Race Performance  Oreca 03 Judd 
36
Pierre Ragues
Nelson Panciatici 
Signatech Alpine Alpine 03 Nissan 
38
Simon Dolan
Oliver Turvey 
Jota Sport  Zytek Z11SN Nissan
39
Olivier Porta
Romain Brandela
DKR Engineering  Lola B11/40 Judd 
43
Natasha Gachnang
Frank Mailleux
Morand Racing  Morgan OAK Judd
   
LMPC
       
47
Alex Loan
Matthieu Lecuyer
Team Endurance
Challenge 
Oreca FLM09 Chevrolet 
48
Anthony Pons
Soheil Ayari 
Team Endurance
Challenge 
Oreca FLM09 Chevrolet
49
Paul Loup Chatin
Gary Hirsch 
Team Endurance
Challenge 
Oreca FLM09 Chevrolet
   
GTE
       
52
Johnny Mowlem
Matt Griffin
RAM Racing  Ferrari 458 Italia GTC 
53
Gunnar Jeanette
Franck Montecalvo
RAM Racing  Ferrari 458 Italia GTC 
54

Yannick Mallegol
Jean-Marc Bachelier
Howard Blank
AF Corse Ferrari 458 Italia GTC
55

Piergiuseppe Perazzini
Marco Cioci
Federico Leo
AF Corse Ferrari 458 Italia GTC
66
Joel Camathias
Andrea Bertolini
JMW Motorsport Ferrari 458 Italia GTC
67
Patrice Milesi
Wolf Henzler
IMSA Performance
Matmut 
Porsche 911 GT3-RSR (997) 
75

Francois Perrodo
Emmanuel Collard
Sébastien Crubile
ProSpeed Competition Porsche 911 GT3-RSR (997)
77

Christian Ried
Gianluca Roda
Nick Tandy
Proton Competition Porsche 911 GT3-RSR (997)
   


GTC

       
62

Andrea Rizzoli
Stefano Gai
Lorenzo Casé

AF Corse Ferrari 458 Italia GT3
64

Archie Hamilton
Dimitris Deverikos
Gianluca Carboni
Autorlando Sport Porsche 911 GT3-R
65Dylan Derdaele
Raffi Bader
Kuba Giermaziak
Momo Megatron DF1 Audi R8 LMS
79

Andrew Smith
Ollie Millroy
Alasdair McCaig
Ecurie Ecosse BMW Z4 GT3
84


Emilio di Guida
Jeroen Bleekemolen
TBA
Autorlando Sport Porsche 911 GT3-RSR

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze