Polak wśród kierowców sezonu 2014!

Aż 42 pojazdy zapisane są do tegorocznego sezonu Europejskiej Serii Le Mans. W jednym z nich pojawi się Polak – Michał Broniszewski wystartuje w Ferrari kategorii GTE.

Po niedawnej zapowiedzi startu dwóch Ferrari tej klasy w wyścigach ELMS, obecność Polaka w Europejskiej Serii Le Mans była określana jako bardzo możliwa – i jak się okazało, oczekiwania te były w pełni słuszne. Startujący dotychczas dla szwajcarskiej ekipy w wyścigach GT Open Broniszewski, w tym roku stanie na czele jednej z tych dwóch załóg – a na całej liście startowej ELMS znalazło się sporo niespodzianek, począwszy od sporej liczby aż 42 pojazdów. Wiele z nich to co prawda samochody najsłabszej kategorii GTC – ale nawet i czołowej LMP2 znalazło się kilka zaskakujących pozycji.

Jedną z nich jest z pewnością francuska ekipa Larbre Competition, która po odrzuceniu prośby o start nowej Corvette C7.R w kategorii GTE Am wyścigów FIA WEC, miała przejść do ELMS ze swoją Corvette C6.R. Zamiast tego, Francuzi pojawię się jednak w ELMS z prototypem LMP2 – z nr 50 pojawi się mianowicie Morgan LMP2 z silnikiem Judd i czołowym kierowcą Jacquesem Nicoletem.

Kolejną niespodzianką jest start zespołu Caterham Racing, który co prawda mówił o planach dotyczących wyścigów Endurance – jednak po współpracy z ekipą Greaves w ubiegłorocznym Le Mans 24h, informacji na ten temat pojawiło się niewiele. Teraz już wiemy, że Caterham pojawi się w ELMS z własnym prototypem Zytek Z11SN Nissan – a na czele załogi stał będzie człowiek, który zapewne wspomógł zespół Caterham własną ekipą startującą do niedawna w USA – Chris Dyson.

Pozostałe pozycje są już mniej zaskakujące. Co ciekawe, z numerami 30 i 36, a nie prezentującym ubiegłoroczny sukces nr 1, w ELMS pojawią się dwa Alpine A450 Nissan zespołu Signatech Alpine. Załoga mistrzów będzie startować z nr 30 i Nelsonem Panciaticim zapisanym jako główny kierowca składu – z nr 36 pojawi się natomiast Paul-Loup Chatin, a więc ubiegłoroczny mistrz kategorii LMPC.

Z ekip ubiegłorocznych, w sezonie 2014 wystartują także Boutsen Ginion Racing, Race Performance, Murphy Prototypes, Greaves Motorsport, Jota Sport, Morand Racing oraz Thiriet TDS Racing. Ten ostatni jest, co ciekawe, zapisany do walki w nowym prototypie Ligier JP P2 Nissan, a więc prawdopodobnie konstrukcji opracowywanej wspólnie przez ekipę Onroak Automotive i Ligier – Morand wystąpi natomiast pod nieco zmodyfikowaną nazwą NewBlood by Morand Racing. Jeśli chodzi o załogi "nowe", do ELMS powracają zespoły widziane tu już w ostatnich latach: Sébastien Loeb Racing oraz Pegasus Racing.

Kategorii LMPC w tym sezonie najprawdopodobniej w ogóle nie będzie. Tylko jedna ekipa w roku ubiegłym plus wprowadzenie za rok nowej specyfikacji LMP3 sprawiły, że nie pojawił się zespół chętny do startów w prototypie Challenge.

To, co najbardziej zainteresowało nas w kategorii LMGTE to oczywiście start Michała Broniszewskiego – Polak nie będzie miał tu jednak łatwego zadania co do zdobycia tytułu mistrza. Do walki staje tu mianowicie 13 załóg – począwszy od dwóch Ferrari od AF Corse oraz trzeciego, wystawionego przez związany z włoską ekipą, rodzinny białoruski skład Alaksandrów Talkanitsa.

Co więcej, Ferrari wystawi także rosyjski zespół SMP Racing, brytyjski JMW i francuski Sofrev-ASP, gdzie zobaczymy m.in. byłego bramkarza reprezentacji Francji Fabiena Bartheza – a do tego dochodzą jeszcze samochody innych producentów. Dwa Porsche pojawią się z logo IMSA Performance Matmut, kolejne 911 GT3 RSR wystawi inny francuski zespół, Crubile Sport – a Porsche będzie także jednym z dwóch pojazdów brytyjskiego Gulf Racing UK. Drugim będzie tu natomiast Aston Martin wystawiony w porozumieniu z fabryczną ekipą Aston Martin Racing i niemieckim promotorem Roaldem Goethe.

Najwięcej samochodów pojawi się w kategorii GTC. Sam włoski zespół AF Corse planuje wystawić tu do walki aż cztery swoje Ferrari – trzy kolejne pojawią się natomiast z logo ubiegłorocznych mistrzów, SMP Racing. Prócz Rosjan, do walki w tegorocznym ELMS staje także zespół z Ukrainy – znany ze startów w Blancpain Endurance Team Ukraine wystawia jeszcze dwie Italie. Dwie inne ekipy wystartują w pojedynczych modelach Ferrari – prócz francuskiego Sofrev obecnego także w kategorii GTE, do rywalizacji dołączy także duński Formula Racing na czele z Janem Magnussenem.

Jeszcze jeden zespół pojawi się w ELMS z więcej niż jednym pojazdem – francuski ART Grand Prix wkracza tu jednak do walki nie z Ferrari, ale dwoma McLarenami MP4-12C. Pojedyncze Porsche wystawi francuski zespół Pro GT by Almeras, ekipa Barwell Motorsport zapisana jako Team Russia by Barwell pojawi się z BMW Z4 GT3 – a zespół Sébastiena Loeba, zgodnie z zapowiedziami przejdzie z McLarenów na wyścigowego Audi R8 LMS Ultra.

Poznani podczas prezentacji list startowych kierowcy, swoich zmienników zapewne już znają – my dowiemy się o nich wkrótce, przynajmniej biorąc pod uwagę zapowiedzi większości zespołów. Rywalizacja ELMS rusza 19 kwietnia na torze Silverstone – niecałe trzy tygodnie wcześniej, na francuskim Paul Ricard HTTT odbędzie się tradycyjny, oficjalny test. 

Nr Kierowca Klasa Zespół Samochód
4 Vincent Capillaire LMP2 Boutsen Ginion Racing Oreca 03 Nissan 
24 Andreas Zuber  LMP2 Sébastien Loeb Racing Oreca 03 Nissan
29 Julien Schell  LMP2 Pegasus Racing Morgan OAK Nissan 
30 Nelson Panciatici  LMP2 Signatech Alpine Alpine A450 Nissan 
34 Michel Frey LMP2 Race Performance  Oreca 03 Judd 
36 Paul Loup Chatin  LMP2 Signatech Alpine Alpine A450 Nissan 
38 Simon Dolan LMP2 Jota Sport  Zytek Z11SN Nissan
41 Tom Kimber-Smith LMP2 Greaves Motorsport Zytek Z11SN Nissan
42 Chris Dyson LMP2 Caterham Racing Zytek Z11SN Nissan
43 Christian Klien LMP2 NewBlood by Morand Racing  Morgan OAK Judd
46 Pierre Thiriet LMP2 Thiriet by TDS Racing Ligier JP P2 Nissan 
48   TBA LMP2 Murphy Prototypes Oreca 03 Nissan
50 Jacques Nicoletg LMP2 Larbre Competition Morgan OAK Judd
54 Piergiuseppe Perazzini LMGTE AF Corse Ferrari 458 Italia GTC
55 Duncan Cameron LMGTE AF Corse Ferrari 458 Italia GTC
56 Alaksandr Talkanitsa Jr LMGTE AT Racing Ferrari 458 Italia GTC
58 Fabien Barthey LMGTE Team Sofrev-ASP Ferrari 458 Italia GTC
66   TBA LMGTE JMW Motorsport Ferrari 458 Italia GTC
67 Erik Maris LMGTE IMSA Performance Matmut  Porsche 911 GT3 RSR
76 Raymond Narac LMGTE IMSA Performance Matmut  Porsche 911 GT3 RSR
72 Andrea Bertolini LMGTE SMP Racing Ferrari 458 Italia GTC
80 Michał Broniszewski LMGTE Kessel Racing Ferrari 458 Italia GTC
81 Kola Aluko LMGTE Kessel Racing Ferrari 458 Italia GTC
82 François Perrodo LMGTE Crubile Sport  Porsche 911 GT3 RSR
85 Roald Goethe LMGTE Gulf Racing UK Aston Martin V8 Vantage GTE
86 Michael Wainwright LMGTE Gulf Racing UK Porsche 911 GT3 RSR
51 Henri Hassin GTC Sébastien Loeb Racing Audi R8 LMS Ultra
57 Boris Rotenberg GTC SMP Racing Ferrari 458 Italia GT3
59 Christophe Bourret GTC Team Sofrev-ASP Ferrari 458 Italia GT3
60 Jan Magnussen GTC Formula Racing Ferrari 458 Italia GT3
62 Yannick Mallegol GTC AF Corse Ferrari 458 Italia GT3
63 Mads Radsmussen GTC AF Corse Ferrari 458 Italia GT3
64 Per Nielsen GTC AF Corse Ferrari 458 Italia GT3
71 Fabio Babini GTC SMP Racing Ferrari 458 Italia GT3
73 Stéphane Ortelli GTC SMP Racing Ferrari 458 Italia GT3
78 Leonid Machitski GTC Team Russia by Barwell BMW Z4 GT3
93 Franck Perera GTC Pro GT by Almeras Porsche 911 GT3 R
95 Adrien De Leener GTC AF Corse Ferrari 458 Italia GT3
96 Andrij Kruglyk GTC Team Ukraine Ferrari 458 Italia GT3
97 Rusłan Tsyplakow GTC Team Ukraine Ferrari 458 Italia GT3
98 Ricardo Gonzalez GTC ART Grand Prix McLaren MP4-12C GT3
99 Kevin Korjus GTC ART Grand Prix McLaren MP4-12C GT3

Wesprzyj nas na Patronite.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze