Thiriet ma dość, Ligier na sprzedaż

Zespół Thiriet TDS Racing wystawi na sprzedaż swój prototyp Ligier JS P2. Powodem decyzji były fatalne wyniki w tegorocznym sezonie Europejskiej Serii Le Mans.

Francuska ekipa była pierwszą, która zakupiła nowy pojazd warsztatu Onroak Automotive. Razem z "fabrycznym" zespołem OAK Racing, Thiriet TDS wystartowała nim już w 24-godzinnym Le Mans – i to ona była bliska sprawienia niemałej sensacji, w debiutanckim, prestiżowym wyścigu przegrywając tylko ze zwycięskim Zytekiem zespołu Jota Sport. Zaskakujący wynik Ligiera utwierdził Francuzów w przekonaniu, że w Europejskiej Serii Le Mans pojazd także będzie walczył o mistrzostwo – jak się jednak okazało, w ELMS prototyp okazał się całkowitą klapą.

Ekipa była wyraźnie rozczarowana Ligierem już po pierwszym wyścigu w ELMS – po wcześniejszym zwycięstwie na Silverstone i piątym miejscu na Imola w Morganie LMP2, na austriackim Red Bull Ring załoga nr 46 nie dojechała do mety. W jeszcze większe zażenowanie, Ligier wprowadził Francuzów po awarii na rodzimym torze Paul Ricard – a czarę goryczy przelał finałowy wyścig na portugalskim torze Estoril, gdzie awaria układu napędowego po raz trzeci pozbawiła ekipę punktów. Zamiast powtórki z ubiegłorocznej walki o mistrzostwo, załoga Thiriet TDS zajęła dopiero siódme miejsce, zdobywając o ponad połowę mniej punktów, aniżeli triumfatorzy sezonu.

Na efekty nie było trzeba długo czekać – miesiąc po ostatnim wyścigu sezonu 2014, zespół zdecydował się sprzedać prototyp LMP2. Ekipa nie ukrywa, co jest powodem tak szybkiego pozbycia się pojazdu – z drugiej jednak strony zapowiada ponowną obecność w nowym sezonie ELMS w nieznanym jeszcze pojeździe. Przy okazji, Francuzi zapowiadają również obecność ich pojazdów GT3 w serii Blancpain Endurance – konkretne informacje na ten temat mają pojawić się wkrótce.

Wyniki Ligiera w tegorocznym ELMS budzą zdziwienie o tyle, że taki sam prototyp prowadzi obecnie w Mistrzostwach Świata Endurance. Choć wspierana przez rosyjski koncern naftowy, podległa pod OAK Racing ekipa G-Drive nie ukończyła debiutanckiego wyścigu Le Mans – odniosła w Ligierze dwa inne zwycięstwa, a w dwóch pozostałych wyścigach serii WEC zaliczała gorsze wyniki głównie przez kontakty z innymi pojazdami. Oprócz zespołów bezpośrednio związanych z ekipą i warsztatem OAK, w przyszłym sezonie, starty w Ligierach JS P2 zapowiedziały m.in. amerykańskie ekipy Krohn Racing i Michael Shank Racing, a także francuski Graff Racing.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league