1440 minut walki – zapowiedź 24h Daytona

59. edycja najważniejszego wyścigu serii IMSA odbędzie się w dniach 30-31 stycznia. Serię bacznie będą przypatrywać się polscy kibice, ze względu na start Roberta Kubicy w kategorii LMP2.

Na starcie jednego z najbardziej prestiżowych wyścigów w Ameryce Północnej ma pojawić się 49 aut, co w porównaniu z zeszłym rokiem jest o 11 samochodów więcej. Jest to efekt dodania nowej kategorii – LMP3 w tym sezonie debiutuje w mistrzostwach IMSA. To też pierwszy wyścig nowych prototypów w jakimkolwiek 24-godzinnym wyścigu.

Nitka toru "Światowego Centrum Wyścigu" ma długość 5,7 km i ma on 12 zakrętów – 7 w lewo i 5 w prawo. Rok temu triumf odniosła ekipa Wayne Taylor Racing #10, w którego skład wchodzili tacy kierowcy, jak: Kamui Kobayashi, Ryan Briscoe, Scott Dixon i Renger van der Zande. Za nimi uplasowali się kierowcy Mazdy Team Joest #77 oraz JDC-Mustang Sampling Racing #5.

Tytułu najlepszego prototypu LMP2 z zeszłego roku bronić będzie DragonSpeed #81. Dodatkowo amerykańska ekipa będzie miała wsparcie w postaci drugiego prototypu z numerem 82. Dla Polskich kibiców to właśnie kategoria LMP2 jest najbardziej interesująca, ze wzglądu na start Roberta Kubicy w zespole High Class Racing #20.

BMW Team Rahal Letterman Laningan przez ostatnie dwa lata zwyciężał w 24-godzinnym klasyku w klasie GT Le Mans. Bawarska marka bez wątpienia liczy na powtórkę z zeszłego roku, tym bardziej, że stawka jest okrojona. Poza fabrycznymi Corvettami, pojadą także dwa prywatne zespoły – Risi Competizione wystawiające Ferrari 488 GTE Evo oraz WeatherTech Racing, który będzie bronić honoru Porsche 911 RSR.

Najliczniejszą stawką, jak co roku jest kategoria GT Daytona. W niej startuje, aż 19 ekip, a to oznacza 76 kierowców w stawce. W niej pojadą ekipy, które znamy z zeszłego roku (jak np. Pfaff Motorsports #9), zespoły, które, na co dzień jeżdżą w klasie GTE Pro w Długodystansowych Mistrzostwach Świata (AF Corse #21), czy też powracające po paru latach zespoły do stawki IMSA (Alegra Motorsports #28). W zeszłym roku wygrała ekipa Paula Millera, który wystartuje z numerem 1. Było to trzecie z rzędu zwycięstwo Lamborghini Huracan GT3.

Start jest zaplanowany na godzinę 21:30.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league