Rebellion wygrywa, Luhr i Graf mistrzami

Neel Jani, Nicolas Prost i Andrea Belicchi wygrali wyścig Petit Le Mans na torze Road Atlanta. Lucas Luhr i Klaus Graf zajmując trzecie miejsce w LMP1 zostali mistrzami Amerykańskiej Serii Le Mans. W klasie GT rywalizację zdominowało Ferrari, a Kuba Giermaziak doprowadził auto nr 30 do mety na pierwszej pozycji w klasie GTC.

Neel Jani wystartował z pole position w Loli-Toyota zespołu Rebellion i utrzymał prowadzenie przed Lucasem Luhrem aż do pierwszej rundy zjazdów do boksów. Obaj kierowcy zjechali na tym samym okrążeniu i tankowali jedynie paliwo. Ekipa Muscle Milk zrobiła to jednak szybciej i Lucas Luhr objął prowadzenie w wyścigu. Wtedy rozpoczęły się kłopoty liderów klasyfikacji Amerykańskiej Serii Le Mans. Po godzinie rywalizacji Luhr zderzył się z Peterem LeSaffre z Green Hornet Racing. Ten sam samochód uczestniczył w wypadku prototypu DeltaWing wcześniej w tym tygodniu. LeSaffre musiał się wycofać z rywalizacji, natomiast auto Muscle Milk z poważnymi uszkodzeniami nadwozia zostało odholowane na padok, gdzie zespół przez prawie godzinę naprawiał uszkodzenia. Po wyjeździe na tor auto wróciło na padok, by ponownie ustawić nachylenie kół, co nie zostało zrobione podczas naprawy. Ekipę Muscle Milk kosztowało to 50 okrążeń, jednak by wywalczyć tytuł ALMS musieli przejechać 70% dystansu zwycięzcy klasy LMP1, więc ta strata nie była dużym problemem dla zespołu.

„Myślę, że mieliśmy dobry samochód, by nawiązać walkę z Rebellion”, powiedział Luhr. „Sposób w jaki zespół reagował i pracował w skupieniu, by ten samochód wrócił na tor jest niesamowity. Jako kierowca, możesz być dumny z bycia częścią tak silnego zespołu”.

Problemów nie uniknęła także druga ekipa walcząca o tytuł - Dyson Racing. Oba auta zmagały się z problemami elektrycznymi i dostarczeniem paliwa do silnika. Chris Dyson i Guy Smith ukończyli wyścig ze stratą 56 okrążeń, na drugiej pozycji w klasie LMP1, pokonując ekipę Muscle Milk, jednak nie wystarczyło to do sięgnięcia po tytuł. Na czele stawki cały czas jechali Jani, Prost i Belicchi, którzy po bezproblemowym wyścigu pokonali dystans 1000 mil w niecałe 9 godzin i 38 minut.

Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i zwycięstwo w klasie LMP2 wywalczyli Scott Tucker i Christophe Bouchut z zespołu Level 5. Wywalczyli oni tym samym tytuł mistrzowski w tej klasie. Podczas wyścigu w Road Atlanta, razem z nimi w aucie z numerem 95 pojechał Luis Diaz. Drugie miejsce w klasie wywalczyli Mario Franchitti, Marino Franchitti i Scott Tucker, który dołączył do nich w drugim aucie zespołu Level 5. Na najniższym stopniu podium stanęli Mathias Beche, Pierre Thiriet i Christophe Tinseau z zespołu Thiriet by TDS Racing. Ta załoga była najwyżej sklasyfikowanym zespołem Europejskiej Serii Le Mans, tym samym zdobywając mistrzostwo w tej serii.

„Mamy bardzo dobry samochód”, powiedział Bouchut. „Świetnie sobie radzi w czasie dublowania. Ten wyścig jest wyjątkowy. Musisz połączyć element ryzyka i cierpliwość. Bardzo łatwo o kolizję i utratę pozycji, jednak my mieliśmy doskonały wyścig”.

Piąte miejsce w klasyfikacji zajęliby Lucas Ordóñez i Gunnar Jeannette w niezwykłym prototypie Nissan DeltaWing. Auto z numerem 0 nie było klasyfikowane w wyścigu, jednak wywarło ogromne wrażenie na wszystkich obserwatorach. Alex Popow, Ryan Dalziel i Mark Wilkins wygrali w klasie LMPC za kierownicą auta zespołu CORE Autosport.

W klasie GT przez cały wyścig trwała zacięta rywalizacja. Scott Sharp po starcie obronił prowadzenie w Ferrari z numerem 01, jednak już w pierwszej godzinie rywalizacji wyprzedził go Oliver Gavin. Johannes van Overbeek po przejęciu kierownicy w Ferrari był jednak w stanie odzyskać prowadzenie, a Toni Vilander poprowadzić Ferrari 458 po wspaniałe zwycięstwo z różnicą 30 sekund nad Antonio Garcią w Corvette z numerem 4. Partnerami Garcii byli Jordan Taylor i Jan Magnussen, dla którego to koniec rekordowej serii. Duńczyk był dotychczas jedynym kierowcą, który wygrał wyścig w każdym sezonie ALMS, jednak w tym roku nie stanął na najwyższym stopniu podium. Jörg Müller, Bill Auberlen i Jonathan Summerton zajęli trzecie miejsce w BMW z numerem 55, co dało niemieckiemu producentowi drugie miejsce w klasyfikacji, pokonując Porsche. Mistrzostwo już w poprzedniej rundzie wywalczył Chevrolet Corvette.

„Miałem w myślach rok 2010, kiedy prowadziłem i skończyło mi się paliwo na dwa zakręty przed końcem”, powiedział Vilander. „Przez większość mojego ostatniego przejazdu rozmawiałem przez radio z moim inżynierem Lee i starałem się robić wszystko, by oszczędzać paliwo. Poczułem ulgę, gdy przejechałem przez zakręt 10 i miałem jeszcze dość paliwa. Czuliśmy ogromne emocje. W tym roku dużo podróżowałem i nie byłem z rodziną, ale właśnie dla takich chwil się ścigamy”.

Emocji nie brakowało w klasie GT Challenge. W ostatnich minutach rywalizacji Jakub Giermaziak wyprzedził Leh Keena i odniósł zwycięstwo w swoim debiucie w Amerykańskiej Serii Le Mans wraz z Henrique Cisnerosem i Mario Farnbacherem. Drugie miejsce zajęli Spencer Pumpelly, Emilio Di Guisa i Nelson Canache, a podium dopełnili Emmanuel Collard, Manuel Gutierez Jr. i Mike Hedlund.

„To był trudny wyścig”, powiedział Giermaziak. „Zyskaliśmy dużą przewagę, jednak dwukrotnie przeszkodziła nam neutralizacja. To był mój pierwszy wyścig w Stanach i tutaj są trochę inne zasady. Byliśmy najwolniejszą klasą i przez cały czas ktoś nas wyprzedzał. Byłem w stanie wywrzeć presję na Leh Keenie, on popełnił błąd i mogliśmy go wyprzedzić. Liczę, że przejadę więcej wyścigów w Stanach”.

Poz Klasa Kierowcy            Zespół/Samochód       Rezultat
 1. P1   Belicchi/Jani/Prost       Rebellion Lola-Toyota   9:37:43,578
 2. P2   Tucker/Bouchut/Diaz       Level 5 HPD         + 3 okr.
 3. P2   Tucker/Franchitti/Franchitti  Level 5 HPD         + 4 okr.
 4. P2   Beche/Thiriet/Tinseau      TDS ORECA-Nissan       + 4 okr.
 5. UNC  Ordóñez/Jeannette        Highcroft DeltaWing-Nissan  + 6 okr.
 6. PC   Popow/Dalziel/Wilkins      CORE FLM           + 9 okr.
 7. P2   Nicolet/Baguette/Pla      OAK Morgan-Nissan      + 11 okr.
 8. PC   Junqueira/Drissi/Vera      RSR FLM           + 11 okr.
 9. PC   Junco/Dobson/Julian       PR1 Mathiasen FLM      + 12 okr.
10. PC   Bennett/Braun/Gonzalez     CORE FLM          + 13 okr.
11. PC   Marcelli/Downs/Ducote      Merchant FLM        + 18 okr.
12. GT   Sharp/van Overbeek/Vilander   Extreme Speed Ferrari    + 19 okr.
13. GT   Magnussen/Garcia/Taylor     Corvette          + 19 okr.
14. GT   Muller/Auberlen/Summerton    RLL BMW           + 20 okr.
15. GT   Muller/Alzen/Summerton     RLL BMW           + 21 okr.
16. GT   Bergmeister/Long/Pilet     Flying Lizard Porsche    + 21 okr.
17. GT   Henzler/Sellers/Ragginger    Falken Porsche       + 22 okr.
18. PC   Richard/Ende/Lewis       Dempsey FLM         + 22 okr.
19. GT   Neiman/Holzer/Tandy       Flying Lizard Porsche    + 25 okr.
20. GT   Wittmer/Farnbacher/Hunter-Reay SRT Viper          + 25 okr.
21. GT   Brown/Cosmo/Lazzaro       Extreme Speed Ferrari    + 26 okr.
22. GT   Miller/Maassen/Lietz      Miller Porsche       + 27 okr.
23. GTE Am Pons/Narac/Armindo       Imsa Porsche        + 31 okr.
24. GT   Sweedler/Bell/Mowlem      Alex Job Lotus       + 34 okr.
25. GTC  Cisneros/Farnbacher/Giermaziak NGT Porsche         + 38 okr.
26. GTC  Di Guida/Pumpelly/Canache    TRG Porsche         + 43 okr.
27. GTC  Collard/Gutierrez/Hedlund    TRG Porsche         + 43 okr.
28. GTC  Cumming/Valiante/Johnston    JDX Porsche         + 43 okr.
29. GTC  MacNeil/Keen/von Moltke     Alex Job Porsche      + 45 okr.
30. GT   Gavin/Milner/Westbrook     Corvette          + 46 okr.
31. P1   Dyson/Smith/Kane        Dyson Lola-Mazda      + 56 okr.
32. P2   Brundle/Buncombe/Kimber-Smith  Greaves Zytek-Nissan    + 56 okr.
33. P1   Luhr/Graf/Dumas         Pickett HPD         + 60 okr.
34. P2   Hartley/Hughes/Firth      Murphy ORECA-Nissan     + 64 okr.
35. P1   Burgess/Patterson/McMurry    Dyson Lola-Mazda      + 72 okr.
36. GTC  Benitez/Bullitt/Segal      NGT Porsche         + 76 okr.
37. GTC  Faieta/Avenatti/Calvert-Jones  Competition Porsche    + 127 okr.
38. GTE Am Perazzini/Cioci/Griffin     AF Ferrari         + 162 okr.
39. GT   Goossens/Kendall/Bomarito    SRT Viper         + 170 okr.
40. P2   Dempsey/Foster/Cameron     Dempsey Lola-Judd     + 174 okr.

Nie ukończyli:
  GTC  LeSaffre/Faulkner/Wong     Green Hornet Porsche     40 okr.
   
Zdyskwalifikowani:  
  P2   Plowman/Heinemeier Hansson/Lux Conquest Morgan-Nissan

Wypowiedzi: ALMS.com

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1