Wayne Taylor Racing #40 z pierwszego pola do wyścigu 6h Glen

Louis Delétraz był najszybszy w kwalifikacjach do niedzielnego 6-godzinnego wyścigu na torze wyścigowym Watkins Glen. Zawodnik Wayne Taylor Racing #40 był o 0,038 sekundy szybszy, od Rengera van der Zande z Cadillac Racing #01 oraz od Jacka Aitkena z Action Express Racing o 0,270 sekundy. W klasie LMP2 kwalifikacje zdominował PJ Hyett z AO Racing #99, zaś w klasach GTD Pro i GTD najszybsi byli Daniel Serra z Risi Competizione #62 i Parker Thompson z Vasser Sullivan #12.

Thompson w tym sezonie stał się kierowcą od zdobywania pierwszych pól startowych. Kanadyjski zawodnik po raz trzeci był najszybszy na torach Ameryki Północnej, a jego czas, 1:44,642 wystarczył, aby triumfować w klasie GTD. Drugi w kwalifikacjach w tej kategorii był Onofrio Triarsi z Triarsi Competizione #023, jednak jego czas, 1:45,242, był o równo 0,6 sekundy gorszy od rezultatu Thompsona.

Bardziej zażarta walka była w GTD Pro. Na 5 kółku, Serra z Risi Competizione #62 pobił swój ubiegłoroczny rekord okrążenia i z czasem 1:44,203 zdobył pierwsze pole startowe. Obok zawodnika z Brazylii, ustawi się Alex Sims w Corvette Racing #3. Brytyjczyk swój czas, 1:44,317 ustanowił na 5 okrążeniu i niewiele by zabrakło, żeby to kierowca Corvette był na pierwszym polu.

Znakomite kwalifikacje w LMP2 miał PJ Hyett, zawodnik i współzałożyciel AO Racing. 40-letni programista pojechał jako jedyny w tej klasie poniżej 1:36,0, a dodatkowo drugiego Dan’a Goldburga z United Autosports #22 wyprzedził o prawie 0,682 sekundy. W drugim rzędzie ustawią się Steven Thomas z TDS Racing #11 oraz Nick Boulle z polskiej ekipy Inter Europol Competition wspieranej przez PR1/Mathiasen Motorsports #52. Dopiero z trzeciego rzędu pojadą Ben Keating z United Autosports #2 oraz George Kurtz z Crowdstrike Racing #04.

Najwięcej emocji dała nam kategoria GTP. To tam, Deletraz z Wayne Taylor Racing #40 ustanowił rekord okrążenia na Watkins Glen w klasie, bijąc zeszłoroczny rekord Aitkena o ponad 0,7 sekundy i to szwajcarski kierowca wyruszy do niedzielnego wyścigu z pierwszego pola. Dla Deletraza oraz jego zespołowego partnera, Jordana Taylora to znakomita okazja, żeby się odkuć po poprzednich wyścigach, które wyżej wymieniona dwójka, kończyła poza podium. Były zespołowy kolega Roberta Kubicy, zdobył drugie pole position w serii IMSA. Obok niego ustawi się van der Zande z Cadillaca #01, który też chce zmazać niepowodzenie z zeszłego tygodnia, jakim było Le Mans. Zeszłoroczny rekordzista toru, Aitken z Action Express Racing #31, tym razem musiał uznać wyższość rywali i w kwalifikacjach uzyskał trzeci rezultat. Obok niego, na starcie, pojawi się niespodziewanie prywatne Porsche 963, ekipy JDC-Miller Motorsports #85. Philip Hanson, który pojechał w kwalifikacjach żółtym prototypem, uzyskał wynik 1:32,525 i to był najszybszy czas, jakie uzyskało Porsche w klasie GTP.

W trzecim rzędzie do niedzielnego wyścigu pojadą zawodnicy Porsche Penske Motorsport – w tym wypadku, Mathieu Jaminet z #6 był szybszy od Felipe Nasra z #7. Ricky Taylor z drugiego prototypu WTR #10 uzyskał czas siódmy, tuż przed Phillippem Engiem z BMW Team RLL #24. Piąty rząd stanowią zawodnicy Lamborghini zespołu Iron Lynx #63 oraz kierowcy Porsche z Proton Competition #5. Stawkę w klasie GTP uzupełniają Connor De Phillippi i Nick Yelloly z BMW Team RLL #25, którzy nie przystąpili do sobotnich kwalifikacji, przez wypadek Amerykanina w drugim treningu na Watkins Glen.

W niedzielę o 17:00 rozpocznie się 6-godzinny wyścig na Watkins Glen International. Transmisję można obejrzeć na kanale głównym IMSA na Youtube.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze