Inter Europol Competition wyrównuje najlepszy wynik w WEC

Polski zespół Inter Europol Competition drugi rok z rzędu zajął czwarte miejsce w sześciogodzinnym wyścigu na torze Monza. Jakub Śmiechowski, Alex Brundle i Esteban Gutiérrez wyrównali tym samym najlepsze osiągnięcie ekipy w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA WEC.

Podczas sobotniej sesji kwalifikacyjnej przed wyścigiem 6h Monzy, dobry występ Estebana Gutiérreza przerwała w końcówce czerwona flaga, która odebrała meksykańskiemu kierowcy szanse na wynik w czołówce. Oznaczało to, że Kuba Śmiechowski miał rozpocząć niedzielny wyścig z dziesiątego pola w klasie LMP2. Polak jadący na pierwszej zmianie spisał się bardzo dobrze. Zyskał jedno miejsce i utrzymywał za sobą rywala z zespołu Jota #38.

Alex Brundle usiadł w kokpicie prototypu Oreca #34 jako drugi. Szybko ponownie dogonił #38 i odzyskał pozycję straconą podczas pit-stopu. Wkrótce potem wyprzedził kolejnych rywali i plasował się pomiędzy trzecim i siódmym miejscem, w zależności od sekwencji pit-stopów. Jadący po Angliku Esteban Gutierrez zaliczył potrójną zmianę, momentami będąc liderem klasy, podczas gdy zespół poszukiwał opcji strategicznych na końcówkę wyścigu.

Alex powrócił za kierownicę na ostatnią podwójną zmianę i ponownie chwilami prowadził w klasyfikacji LMP2. Na 36 minut przed końcem zjechał na ostatni postój. W końcówce, w obawie o stan paliwa nie był w stanie mocniej naciskać rywali i ukończył wyścig na czwartym miejscu.

Sascha Fassbender, szef zespołu: „To dobry wynik, najlepszy, jaki osiągnęliśmy w historii naszych startów w serii FIA WEC. Początek sezonu był dla nas trudny, ale tym razem zaliczyliśmy dobry występ. Czwarte miejsce to dopiero początek tego, co chcemy osiągnąć i na co nas stać, czyli ścigania się w czołowej piątce. Kolejna szansa przed nami na torze Fuji w Japonii za dwa miesiące, a na razie wielkie podziękowania dla wszystkich kierowców, którzy wykonali świetną robotę. Jestem dumny z zespołu, który nie popełnił błędów podczas pit stopów i w ten sposób przyczynił się do osiągnięcia tego wyniku”.

Kuba Śmiechowski: „Startowaliśmy z dziesiątego pola. Z początku starałem się utrzymać opony w dobrym stanie, ale w trakcie drugiej części mojego przejazdu samochód zaczął się trochę ślizgać, dlatego nie mogłem cisnąć tak, jak bym chciał. Ogólnie, wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni z czwartego miejsca. Cały zespół wykonał świetną robotę, podobnie jak kierowcy Alex i Esteban. To wspaniały wynik dla zespołu”.

Alex Brundle: „Widać, że zrobiliśmy w tym roku postępy. Dałem z siebie wszystko, aby stanąć na podium, ale tym razem to się nie udało tylko z powodu konieczności oszczędzania paliwa w końcówce wyścigu. Wspaniale, że mogłem mieć swój udział w osiągnięciu najlepszego w historii wyniku dla zespołu w WEC. Jest to kolejny krok naprzód po trudnym początku sezonu. Wszyscy w zespole w pełni zasłużyli na ten wynik, a nawet na wiele więcej”.

Esteban Gutiérrez: „Dobrze, że mogliśmy jechać w czołówce przez większą część wyścigu i że udało mi się utrzymać przewagę nad rywalami, gdy musiałem dbać o opony. W ten weekend było naprawdę gorąco.  Decyzja o potrójnej zmianie była ryzykowna i oznaczała duże problemy w zarządzaniu oponami podczas mojego przejazdu, ale wszystko poszło dobrze, a potem Alex przejął ode mnie samochód i ukończył wyścig”.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze