Lexus RC F GT3 w kultowym wyścigu w Le Mans

Motorsport jest w DNA marki Lexus. Od 25 lat rywalizacja na torach wyścigowych oraz w rajdach wykorzystywana jest do tego, by tworzyć coraz lepsze auta dla klientów. Wyczynowe sporty motorowe są ekstremalnym testem dla podzespołów, nowinek technologicznych czy rozwiązań aerodynamicznych, które potem trafiają do samochodów dostępnych w salonach. Pozwalają sprawdzić nie tylko ich efektywność, ale przede wszystkim niezawodność i wytrzymałość, która jest tak ważna dla marki.

Lexus po raz pierwszy wystartował w wyścigach w 1999 roku, zaledwie dekadę po rynkowym debiucie swojego pierwszego auta. Przez ćwierć wieku kolejne generacje Lexusów brały udział w zawodach na najbardziej kultowych torach we wszystkich zakątkach świata. Renomę marki zbudowały wyczynowe odmiany modeli GS F, IS F, SC, LFA oraz LC, a od 2015 roku RC F jest jednym z najbardziej konkurencyjnych samochodów w najpopularniejszej globalnie kategorii GT3. Co więcej, w rajdach terenowych od 2009 roku można zobaczyć terenowy model LX w kolejnych odsłonach, a 5-litrowy silnik, który napędza modele LC i RC F, przyczynił się do zwycięstwa Toyoty Hilux w Rajdzie Dakar 2019.

Lexus RC F GT3 stworzony do rywalizacji

Lexus RC F GT3 powstał na bazie drogowego modelu RC F. Wyczynowa odmiana jest oferowana na zamówienie prywatnym zespołom wyścigowym. Zgodnie z przepisami FIA zachował z seryjnego Lexusa RC F m.in. płytę podłogową i układ napędu z silnikiem z przodu napędzającym tylne koła. Poszycie nadwozia wykonano z włókna węglowego, a pojemność wolnossącego silnika V8 zwiększono z pięciu litrów do 5,4 litra. Moc wzrosła do ponad 500 KM, przy czym dokładna moc startowa jest dostosowywana od regulaminów danej serii wyścigowej. Napęd przekazywany jest na tylne koła przy pomocy sześciobiegowej, sekwencyjnej skrzyni biegów, obsługiwanej przy pomocy łopatek za kierownicą. Zastosowanie ultralekkich materiałów do wykonania nadwozia, spojlerów i elementów konstrukcyjnych, odchudzenie wnętrza do niezbędnego minimum oraz lekkie, wyścigowe podzespoły sprawiły, że Lexus RC F GT3 waży zaledwie 1300 kg.

Lexus w 24h Le Mans

Lexus RC F GT3 ma na koncie tak znaczące sukcesy jak zwycięstwa w Daytona 24h, mistrzostwach Blancpain GT World Challenge America czy japońskiej serii Super GT. W tym sezonie dwa auta zostały zgłoszone do rywalizacji w cyklu FIA WEC w kategorii LMGT3, najbardziej prestiżowej globalnej serii wyścigów długodystansowych.

W 2024 roku sezon FIA WEC składa się z ośmiu rund, a kulminacją jest czerwcowy wyścig 24h Le Mans. To legendarna impreza, która gromadzi co roku 300 tys. kibiców wokół liczącej 13,6 km nitki toru Circuit de la Sarthe i jest wizytówką najnowszych technologii w motoryzacji. Na dystansie 24 godzin najlepsi kierowcy świata walczą o jedno z najcenniejszych trofeów w motorsporcie. W tegorocznym wyścigu pojadą dwa Lexusy RC F GT3 w barwach zespołu Akkodis ASP Team. Za kierownicą samochodu z numerem #87 zmieniać się będą Esteban Masson, Takeshi Kimura i Jack Hacksworth. Lexusem z numerem #78 będą się ścigać Kelvin Van der Linde, Timur Bogusławskij i Arnold Robin.

Początek rywalizacji w 92. edycji 24h Le Mans w sobotę 15 czerwca o godz. 16.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze