Osiem pozycji liczy prowizoryczny kalendarz sezonu 2013, opublikowany dziś przez FIA WEC. Największą zmianą jest zastąpienie rundy w Sebring imprezą na torze w Austin, umieszczoną w drugiej połowie września.

Choć tegoroczna rywalizacja FIA WEC jeszcze nie dobiegła końca – organizatorzy postanowili już teraz ukazać nam prawdopodobne miejsca i daty imprez planowanych na drugi sezon tej prestiżowej (w założeniu) serii wyścigów. Sezon obecny może napawać optymizmem – niemała liczba pojazdów i kierowców oraz zainteresowanie sponsorów i producentów sprawia, że Długodystansowe Mistrzostwo Świata warte jest utrzymania, i to bez większych zmian w stosunku do tego roku.

Kalendarz sezonu 2013 wprowadza jednak kilka modyfikacji. Najważniejszą jest ostateczne rozstanie z wyścigami w USA połączonymi z tamtejszą rywalizacją ALMS – nie zobaczymy więc tu ani Petit Le Mans, ani nawet 12-godzinnej rywalizacji w Sebring. Zamiast nich, w USA planowana jest samodzielna, 6-godzinna impreza na nowym torze Circuit Of The Americas w Teksasie. Tor ten uzyskał już zgodę na zorganizowanie tam Grand Prix Formuły 1 – a WEC dołączy do listy odbywających się tam rywalizacji 22. września 2013.

Bez zmian, w 2013 pozostanie rywalizacja na torze Spa-Francorchamps – ta jednak znów będzie drugą rundą sezonu, ponieważ na 14. kwietnia przesunięty został wyścig w Silverstone, który owy sezon rozpocznie. 7 tygodni po Spa odbędzie się kultowy 24h Le Mans, obchodzący w przyszłym roku swoje 90-lecie (nie mylić z 90. odsłoną, gdyż będzie to dopiero 81. batalia na Circuit De La Sarthe) – a 24. sierpnia, FIA WEC ponownie zagości na brazylijskim Autódromo José Carlos Pace, bardziej znanym jako Interlagos.

WEC nie powróci już do Europy, po Brazylii i zapowiadanym na wrzesień wyścigu w Austin przemieszczając się do Azji. 20. października odbędzie się runda na torze Fuji w Japonii, a 10. listopada w Szanghaju w Chinach – czyli w miejscach, które FIA WEC nie odwiedziła jeszcze w tym roku. Odbywający się w ten weekend wyścig w Bahrajnie, w przyszłym roku został natomiast przesunięty na 30. listopada – i to on zamknie nadchodzący, drugi sezon rywalizacji Długodystansowych Mistrzostw Świata.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze