Charlie Whiting nie żyje

Dyrektor wyścigowy Formuły 1 Charlie Whiting zmarł w wieku 66 lat.

Jak podano w informacji prasowej FIA, Brytyjczyk zmarł na skutek zatoru płucnego o poranku w Melbourne, na trzy dni przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu Formuły 1 w Australii.

„Z ogromnym smutkiem dowiedziałem się o nagłym odejściu Charliego. Znałem go od wielu lat i był świetnym dyrektorem wyścigowym, centralną i niepowtarzalną postacią w Formule 1, która ucieleśniała etykę i ducha tego fantastycznego sportu. Formuła 1 straciła wiernego przyjaciela i charyzmatycznego ambasadora. Wszystkie moje, FIA i całej społeczności sportów motorowych myśli kierujemy do jego rodziny, przyjaciół i wszystkich miłośników Formuły 1” – powiedział prezydent FIA Jean Todt.

Dyrektor zarządzający do spraw motorsportu Ross Brawn dodał: „Znałem Charliego przez całe moje życie wyścigowe. Pracowaliśmy razem jako mechanicy, zostaliśmy przyjaciółmi i spędziliśmy mnóstwo czasu razem na torach wyścigowych na całym świecie. Ogarnął mnie ogromny smutek, kiedy usłyszałem te tragiczne wiadomości. Jestem zdruzgotany. To wielka strata nie tylko dla mnie osobiście, ale także dla całej rodziny Formuły 1, FIA oraz sportu motorowego jako całości. Kierujemy nasze myśli do jego rodziny”.

Whiting rozpoczął swoją karierę w F1 w 1977 roku w zespole Hesketh, a w latach 80. pracował w Brabhamie. Później stał się delegatem technicznym FIA, a następnie dyrektorem od 1997 roku. Do jego obowiązków należało między innymi nadzorowanie bezpieczeństwa związanego z samochodami oraz torem, spraw technicznych i proceduralnych podczas weekendów Grand Prix, a także rozpoczynanie samych wyścigów.

Źródło: Informacja prasowa FIA

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league