Bez kar po kwalifikacjach do GP Francji

Daniel Ricciardo i Kimi Räikkönen zostali oczyszczeni przez sędziów z podejrzeń o dopuszczenie się złamania przepisów podczas kwalifikacji do jutrzejszego wyścigu o Grand Prix Francji.

Cała sytuacja dotyczyła początku części Q1 z udziałem Daniela Ricciardo, Kimiego Räikkönena i Romaina Grosjeana. Po upływie trzech minut od rozpoczęcia sesji będący na szybkim okrążeniu Räikkönen dojechał do długiego prawego zakrętu 11, jednak po jego wewnętrznej znajdował się wolno jadący Ricciardo. Fin musiał więc obrać nieco szerszy łuk, na którym było mniej przyczepności, w wyniku czego stracił on kontrolę nad samochodem i wyleciał poza tor na pobocze.

Za ich plecami jechał z kolei Grosjean, który także był na drodze do zaliczenia pomiarowego czasu okrążenia. Räikkönen wrócił na tor w momencie, kiedy nadjechał Grosjean, w wyniku czego Francuz musiał odpuścić.

W sprawie pierwszego incydentu między Ricciardo a Räikkönenem sędziowie stwierdzili, że kierowca Renault został poinformowany o zbliżającym się Finie i starał się nie zajechać mu drogi. Podczas przesłuchania obaj zawodnicy podkreślili, że gdyby Ricciardo objął inną linię przejazdu w tym miejscu toru, to i tak miałoby to podobny wpływ na Räikkönena, zatem biorąc pod uwagę te okoliczności sędziowie nie stwierdzili, że reprezentant Renault dopuścił się przyblokowania.

Podobna decyzja zapadła również w przypadku drugiego incydentu. Jak zaznaczono w oświadczeniu sędziów, Grosjean powiedział, że zobaczył dym oraz kurz unoszący się z samochodu Räikkönena, który był poza torem i już tym momencie zwolnił, ponieważ spodziewał się żółtej flagi. Räikkönen kontynuował jednak jazdę, lecz zaznaczył podczas przesłuchania, że starał się powrócić na tor stopniowo i równolegle do linii jazdy. Zarówno Grosjean, jak i Räikkönen przyznali, że kierowca Saubera nie mógł w tej pozycji zobaczyć zbliżającego się reprezentanta Haasa i jednocześnie możliwy był przejazd w tym miejscu przy pełnej prędkości. Co prawda Grosjean stracił to okrążenie, jednak wszyscy przyznali, że sposób, w jakim Räikkönen powrócił na tor, nie miał bezpośredniego wpływu na przejazd Francuza, dzięki sędziowie uniewinnili również Fina.

Podczas gdy Grosjean ostatecznie odpadł w pierwszej części kwalifikacji, uzyskując 17. czas, Räikkönen wywalczył 12. pole startowe, zaś Ricciardo awansował do Q3, gdzie zajął ósmą pozycję. Niedzielny wyścig o Grand Prix Francji rozpocznie się o godzinie 15:10.

Pełne oświadczenie sędziów w sprawie incydentu Ricciardo/Räikkönen

Pełne oświadczenie sędziów w sprawie incydentu Räikkönen/Grosjean

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej FIA

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league