McLaren sprzedaje znaczną część udziałów w zespole F1 amerykańskim inwestorom

McLaren ogłosił, że otrzymał długoterminowe wsparcie inwestycyjne ze strony konsorcjum prowadzone przez amerykańską grupę sportową MSP Sports Capital. Jak poinformowano, ma to pomóc McLarenowi między innymi w powrocie na szczyt Formuły 1.

MSP Sports Capital, którzy są amerykańskimi inwestorami zaangażowanymi między innymi w Major League Baseball, amerykańską koszykówkę i europejską piłkę nożną, kieruje konsorcjum, która początkowo zostanie właścicielem 15% udziałów w zespole, zaś do końca 2022 roku przejmie 33% udziałów. W zamian, McLaren Racing, który kieruje zespołem F1, otrzyma w ciągu dwóch kolejnych lat zastrzyk finansowy w kwocie 185 milionów funtów, zaś sama wartość spółki wzrośnie do 560 milionów funtów.

W ramach partnerstwa z amerykańskim inwestorom, CEO McLaren Racing, Zak Brown, potwierdził długoterminowe zaangażowanie w zespół i jego ekipa kierownicza pozostanie niezmieniona. Paul Walsh zostanie dyrektorem McLaren Racing, zaś Jam Najafi i Shaikh Mohammed bin Essa Al Khalifa zostaną wicedyrektorami.

Umowa została potwierdzona w dniu wyścigu F1 o Grand Prix Abu Zabi, w którym McLaren wciąż może zapewnić sobie trzecie miejsce w klasyfikacji konstruktorów, a – co za tym idzie – kolejny zastrzyk gotówki związany z dobrym wynikiem w sezonie. Przed wyścigiem na torze Yas Marina McLaren zajmuje czwarta lokatę, tracąc 10 oczek do najbliższego rywala, Racing Point. Lando Norris i Carlos Sainz Jr będą mieli okazję do zapewnienia sukcesu, ponieważ startują odpowiednio z czwartej i szóstej pozycji.

„Partnerstwo, które dzisiaj ogłaszamy, stanowi kolejny ważny krok w naszej czynnej strategii, która ma zapewnić Grupie McLaren długoterminowy sukces” – powiedział Paul Walsh, dyrektor wykonawczy McLaren Group. „Wniesienie kapitału oraz wiedzy przez partnera do McLaren Racing pomoże zespołowi w powrocie na czoło stawki i dodatkowo wzmocni naszą pozycję finansową. Fakt, że przyciągnęliśmy strategicznego inwestora kalibru MSP Sports Capital, świadczy o wyjątkowej historii i ekscytujących perspektywach McLaren Racing. Biznes pozostaje częścią McLaren Group i nie możemy doczekać się współpracy z MSP Sports Capital, aby zapewnić kolejny rozdział wzrostu i sukcesu”.

Z kolei Zak Brown, McLaren Racing CEO, dodał: „Ta inwestycja stanowi kluczowy moment w rozwoju McLaren Racing. MSP Sports Capital to przede wszystkim inwestor sportowy. Znają rynek, a ich zespół ma duże doświadczenie i potwierdzone sukcesy w światowych własnościach sportowych. Są zarówno partnerem, jak i udziałowcem, z możliwością wykorzystania swoich powiązań i wiedzy dla długoterminowych korzyści McLaren Racing”.

„Ta nowa inwestycja wzmacnia nasz plan przywrócenia McLarena do walki o zwycięstwa w wyścigach i mistrzostwa w Formule 1 i IndyCar, a także umocni nasz pozytywny impet w momencie, kiedy nieustannie koncentrujemy się na naszej misji powrotu na najwyższy stopień podium”.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej McLaren

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze