McLaren sprzedaje znaczną część udziałów w zespole F1 amerykańskim inwestorom

McLaren ogłosił, że otrzymał długoterminowe wsparcie inwestycyjne ze strony konsorcjum prowadzone przez amerykańską grupę sportową MSP Sports Capital. Jak poinformowano, ma to pomóc McLarenowi między innymi w powrocie na szczyt Formuły 1.

MSP Sports Capital, którzy są amerykańskimi inwestorami zaangażowanymi między innymi w Major League Baseball, amerykańską koszykówkę i europejską piłkę nożną, kieruje konsorcjum, która początkowo zostanie właścicielem 15% udziałów w zespole, zaś do końca 2022 roku przejmie 33% udziałów. W zamian, McLaren Racing, który kieruje zespołem F1, otrzyma w ciągu dwóch kolejnych lat zastrzyk finansowy w kwocie 185 milionów funtów, zaś sama wartość spółki wzrośnie do 560 milionów funtów.

W ramach partnerstwa z amerykańskim inwestorom, CEO McLaren Racing, Zak Brown, potwierdził długoterminowe zaangażowanie w zespół i jego ekipa kierownicza pozostanie niezmieniona. Paul Walsh zostanie dyrektorem McLaren Racing, zaś Jam Najafi i Shaikh Mohammed bin Essa Al Khalifa zostaną wicedyrektorami.

Umowa została potwierdzona w dniu wyścigu F1 o Grand Prix Abu Zabi, w którym McLaren wciąż może zapewnić sobie trzecie miejsce w klasyfikacji konstruktorów, a – co za tym idzie – kolejny zastrzyk gotówki związany z dobrym wynikiem w sezonie. Przed wyścigiem na torze Yas Marina McLaren zajmuje czwarta lokatę, tracąc 10 oczek do najbliższego rywala, Racing Point. Lando Norris i Carlos Sainz Jr będą mieli okazję do zapewnienia sukcesu, ponieważ startują odpowiednio z czwartej i szóstej pozycji.

„Partnerstwo, które dzisiaj ogłaszamy, stanowi kolejny ważny krok w naszej czynnej strategii, która ma zapewnić Grupie McLaren długoterminowy sukces” – powiedział Paul Walsh, dyrektor wykonawczy McLaren Group. „Wniesienie kapitału oraz wiedzy przez partnera do McLaren Racing pomoże zespołowi w powrocie na czoło stawki i dodatkowo wzmocni naszą pozycję finansową. Fakt, że przyciągnęliśmy strategicznego inwestora kalibru MSP Sports Capital, świadczy o wyjątkowej historii i ekscytujących perspektywach McLaren Racing. Biznes pozostaje częścią McLaren Group i nie możemy doczekać się współpracy z MSP Sports Capital, aby zapewnić kolejny rozdział wzrostu i sukcesu”.

Z kolei Zak Brown, McLaren Racing CEO, dodał: „Ta inwestycja stanowi kluczowy moment w rozwoju McLaren Racing. MSP Sports Capital to przede wszystkim inwestor sportowy. Znają rynek, a ich zespół ma duże doświadczenie i potwierdzone sukcesy w światowych własnościach sportowych. Są zarówno partnerem, jak i udziałowcem, z możliwością wykorzystania swoich powiązań i wiedzy dla długoterminowych korzyści McLaren Racing”.

„Ta nowa inwestycja wzmacnia nasz plan przywrócenia McLarena do walki o zwycięstwa w wyścigach i mistrzostwa w Formule 1 i IndyCar, a także umocni nasz pozytywny impet w momencie, kiedy nieustannie koncentrujemy się na naszej misji powrotu na najwyższy stopień podium”.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej McLaren

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league