Kwiat kierowcą rezerwowym Alpine

Zespół Alpine ogłosił, że były kierowca AlphaTauri i Red Bull Racing, Daniił Kwiat, dołączy do francuskiego zespołu w roli rezerwowego zawodnika na tegoroczny sezon Formuły 1.

Kwiat wypadł ze stawki F1 po ubiegłym sezonie po tym, jak AlphaTauri zdecydowało się zatrudnić podopiecznego Red Bulla, Yuki Tsunodę, który będzie zespołowym partnerem Pierre’a Gasly’ego.

Kwiat już odchodził i powrócił do Formuły 1, obracając się głównie w obrębie rodziny Red Bulla. Tym razem Rosjanin zostanie w padoku dzięki podpisaniu kontraktu z Alpine i objęciu roli kierowcy rezerwowego zespołu na ten sezon.

„Daniił Kwiat to bardzo mocny członek zespołu i zostanie on kierowcą rezerwowym na ten sezon” – powiedział Laurent Rossi, CEO Alpine. „Bardzo nas to cieszy, ponieważ w dobie pandemii ważne jest posiadanie mocnego wsparcia, a Daniił udowodnił, że jest bardzo szybkim i niezawodnym kierowcą w bardzo trudnych warunkach”.

„Już w wieku 26 lat trzykrotnie stawał na podium, więc jesteśmy bardzo szczęśliwi, że ktoś będzie w stanie dokonać zastępstwa w razie takiej potrzeby i zdobyć punkty, dowieźć samochód tam, gdzie powinien być na mecie. Jesteśmy więc bardzo zadowoleni z tego mocnego dodatku do naszego zespołu”.

Kwiat zadebiutował w Formule 1 w 2014 roku w zespole Toro Rosso. W następnym sezonie przeszedł on do Red Bulla, z którym wywalczył pierwsze podium podczas Grand Prix Węgier w 2015 roku. Trudny początek sezonu 2016 spowodował jednak, że został wycofany z powrotem do Toro Rosso, a w głównym zespole zastąpił go Max Verstappen, zaś jego pierwsza współpraca z austriackim koncernem zakończyła się pod koniec 2017 roku. Po rocznej współpracy z Ferrari jako kierowca rozwojowy, Kwiat powrócił do F1, ponownie wraz z Toro Rosso na sezon 2019 i wywalczył zaskakujące podium podczas pełnego zwrotów akcji Grand Prix Niemiec.

Kwiat przez pewien czas znajdował się w grze o fotel w Red Bull Racing, jednak po zakontraktowaniu Sergio Péreza w głównym zespole oraz Yuki Tsunody w AlphaTauri, Rosjanin nie znalazł miejsca w stawce. W zespole z Enstone w roli kierowcy rezerwowego zastąpi swojego rodaka Siergieja Sirotkina, który pełnił swoją funkcję w fabrycznej ekipie Renault przed zmianą nazwy.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league