FIA nakazuje zachowanie szyku podczas restartów

Kierowcy Formuły 1 zostali poinformowani, że jazda obok rywala podczas restartu po okresie samochodu bezpieczeństwa nie będzie już tolerowana przez sędziów.

W sobotę dyrektor wyścigu Grand Prix Australii Niels Wittich opublikował aktualizację notatki na weekend na Albert Park, wyjaśniając, że wybrane zachowania kierowców tuż przed wznowieniem wyścigu będą już zabronione.

Wspomniana notatka przypomina brzmienie Artykułu 55.14 Regulaminu Sportowego, który mówi: „Aby uniknąć prawdopodobieństwa wypadków przed powrotem samochodu bezpieczeństwa do alei serwisowej, od momentu zgaszenia świateł w samochodzie, kierowcy muszą jechać w tempie, które nie wiąże się z gwałtownym przyspieszaniem lub hamowaniem, ani z żadnymi manewrami, które mogą zagrozić innym kierowcom lub utrudnić restart”.

Oprócz tego zamieszczono schemat pokazujący przykłady, jakiego typu ruchy są dopuszczalne, a co jest uważane za niedozwolone. Co prawda kierowcy nie muszą jechać w jednej linii za samochodem jadącym z tyłu, jednak nie mogą zrównać się.

To właśnie Verstappen korzystał z tego manewru już podczas trzech ostatnich wyścigów, w których wykorzystywany był samochód bezpieczeństwa. Dokonał on też tego w ubiegłorocznym finale sezonu Formuły 1 w Abu Zabi, jadąc bok w bok z Lewisem Hamiltonem tuż przed restartem w końcówce wyścigu, który wygrał. Holender zachował się też podobnie podczas restartu w tegorocznych zmaganiach w Bahrajnie i Arabii Saudyjskiej, ustawiając się obok Charlesa Leclerca.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze