Pozew wobec Grand Prix Miami odrzucony

Złożony 21 marca pozew sądowy, domagający się zakazania organizacji Grand Prix Miami, został odrzucony na zaledwie dwa tygodnie przed planowanym wyścigiem Formuły 1.

Sędzia Alan Fine z Sądu Okręgowego Miami-Dade odrzucił zarzuty ze strony mieszkańców Miami Gardens, reprezentowanych przez byłą komisarz hrabstwa Betty Ferguson, którzy twierdzili, że hałas powodowany przez wyścig może doprowadzić do uszkodzenia słuchu.

„Dwa powody są najważniejsze” – stwierdził sędzia w swojej decyzji, sugerując mieszkańcom noszenie zatyczek do uszu czy pozostanie w środku. „Choć niewygoda z tym związana może się wydawać nie w porządku wobec oskarżycieli, uważam, że potencjalne uszkodzenia słuchu są możliwe do uniknięcia”.

Mankamentem prawnym jest to, że przepisy nie precyzują dokładnego poziomu hałasu, który kwalifikuje się jako zakłócanie spokoju: „Przedstawione jak dotąd dowody na możliwość uszkodzenia słuchu są w mojej ocenie mocno spekulatywne. Nie są oparte na żadnych aktualnych danych co do hałasu generowanego przez samochody Formuły 1, a przedstawione wieczorem dowody nie biorą pod uwagę [istnienia] południowej ściany. Myślę, że dobrze byłoby mieć obiektywne dane co do tego, jaki faktycznie jest poziom decybeli, żeby był nadmierny na oskarżycieli”.

Sędzia poddał również w wątpliwość datę pozwu złożonego na nieco ponad miesiąc przed wyścigiem: „Drugim równorzędnym powodem jest opóźnienie, z jakim zaczęto domagać się nakazu sądowego. Nie przekonuje mnie argumentacja konieczności czekania ze złożeniem pozwu do czasu wydania decyzji o nadaniu statusu wydarzenia szczególnego”.

Rada miasta nie przyznała jeszcze statusu wydarzenia szczególnego dla Grand Prix Miami, lecz miała zacząć prace w tym zakresie w środę. Umowa miasta z promotorem wymaga, aby ten monitorował poziom hałasu w trakcie wydarzenia – sędzia nakazał, aby przynajmniej jeden z punktów pomiaru znajdował się „w odległości takiej samej jak najbliższy z domów oskarżycieli”.

Fine dodał, że spodziewa się wyczerpującego przesłuchania po zebraniu materiału dowodowego z wyścigu.

Źródło: miamiherald.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze