Red Bull nieznacznie przekroczył limit budżetowy w 2021 roku

FIA opublikowała informacje związane z wydaniem certyfikatami zgodności z regulaminem finansowym za sezon 2021. Według niego, 9 na 10 zespołów zmieściło się w limicie, zaś Red Bull Racing miał nieznacznie go przekroczyć.

Jak spekulowano w ubiegłym tygodniu, Red Bull przekroczył wyznaczony na 145 milionów dolarów limit budżetowy za ubiegły sezon, ale o mniej niż 5%.

Red Bull to jedyny zespół, który przekroczył budżet. Aston Martin również znalazł się na celowniku FIA, ale tylko ze względu na błąd proceduralny związany z ich sprawozdaniem. Wszelkie pozostałe zespoły otrzymały certyfikat zgodności z regulaminem finansowym. W wydanym komunikacie FIA nie poinformowała na o wymiarze potencjalnej kary dla ekip z Milton Keynes i Silverstone, zaznaczając w oświadczeniu: „Dział FIA ds. Limitów Budżetowych określa obecnie odpowiedni sposób postępowania w stosunku do Astona Martina i Red Bulla”.

Wyniki analizy FIA zostały wydane w poniedziałek po wielu tygodniach prac, a także pierwotnym przesunięciu ogłoszenia z ubiegłego tygodnia. W tym czasie spekulowano, kto mógł dopuścić się przekroczenia limitu, a spekulacje te okazały się praktycznie zgodne z prawdą.

Regulamin finansowy w przypadku przekroczenia limitu o mniej niż 5% z kwoty 145 milionów dolarów (czyli o mniej niż 7,2 miliona dolarów) ma związany zestaw kar finansowych oraz sportowych. Wśród nich wymienić można chociażby odjęcie punktów z klasyfikacji kierowców i konstruktorów, a także zawieszenie zespołu z uczestnictwa na pewien okres. Nie oczekuje się jednak, że FIA zdecyduje się na taki wymiar kary.

Inne kary przewidują zmniejszenie czasu spędzonego na testach, bądź też zmniejszenie limitu budżetowego dla tych zespołów na kolejne lata.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej FIA

Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze