Portugalia i Turcja faworytami do zastąpienia Grand Prix Chin

Portugalska Federacja Samochodowa i Kartingowa przyznała, że trwają obecnie rozmowy między władzami toru Algarve, a Formułą 1, aby wypełnić puste miejsce po odwołanym Grand Prix Chin. Obok toru w Portimão, chęć organizacji zastępstwa wyraził również obiekt Istanbul Park.

Formuła 1 na początku grudnia potwierdziła, że przyszłoroczne Grand Prix Chin nie dojdzie do skutku ze względu na politykę Zero Covid w państwie środka. Tym samym rekordowy pod względem wyścigów sezon 2023 F1 został uszczuplony o jedno wydarzenie, które miało odbyć się 16 kwietnia.

Początkowo szef Formuły 1 Stefano Domeniciali nie zakładał, że w puste miejsce zostanie zorganizowane zastępstwo, a jedynie trwały rozmowy z Azerbejdżanem o przesunięcie o tydzień wcześniej rundy na ulicznym torze w Baku. Obecnie okazuje się, że organizacja 24. wyścigów jest możliwe, a najbliżej tego jest portugalski tor Algarve, który w sezonach 2020-2021 organizował cykl Grand Prix F1.

Te doniesienia potwierdził prezes Portugalskiej Federacji Samochodowej i Kartingowej (FPAK) Nuno Ni Amorim: „Portugalia jest na czele, aby móc zastąpić Chiny w kalendarzu 2023 po odwołaniu azjatyckiego Grand Prix, ale Portugalia nie jest jedynym zainteresowanym krajem, ponieważ startuje również Turcja” – powiedział Amorim.

Prezes FPAK przyznał, że rozmawiał już z portugalskim rządem na temat ewentualnego finansowania Grand Prix w Portugalii, ale nie ma jasnej deklaracji, czy to wydarzenie otrzyma wsparcie: „Będzie to zależało od tego, czy Portugalia będzie miała fundusze na organizację GP. Opłaty są drogie, ale zwrot uzasadnia inwestycję”.

W czasie pandemii opłata za udział w mistrzostwach wynosiła około 30 milionów euro, ale jasne jest, że teraz ta kwota może być wyższa, co może stanowić zaporę dla portugalskiej rundy Grand Prix: „Obecnie nie wiem, jakie kwoty są wnioskowane, ponieważ ten etap negocjacji nie został jeszcze osiągnięty. Federacja zrobi wszystko, co w jej mocy, aby pomóc w organizacji wyścigu na torze Algarve i uczynić ten projekt opłacalnym, ponieważ byłoby to bardzo dobre dla kraju i dla sportów motorowych”.

Źródło: theportugalnews.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze