FIA ogłosiła przetarg na dostarczanie opon do F1, F2 i F3 w latach 2025-27

Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) ogłosiła nowy przetarg, który ma wyłonić dostawcę ogumienia do Formuły 1, Formuły 2 i Formuły 3 w sezonach 2025-2027 z opcją przedłużenia na 2028 rok.

Według informacji aktualny dostawca opon do tych mistrzostw, firma Pirelli, chce nadal pełnić tę rolę na wyłączność, lecz aktualny kontrakt obowiązuje do końca przyszłego roku. Jeśli chodzi o wymagania, wszystkie 10 zespołów, a także sama Formuła 1, zgodziły się na podejście gwarantujące ze strony producenta „szerokiego zakresu pracy, zminimalizowanego przegrzewania i niskiej degradacji, jednocześnie tworząc możliwości zmiany strategii”.

Pirelli jest wyłącznym dostawcą opon do F1 od 2011 roku, a obecnie robi to także dla mistrzostw F2 i F3. Nowy przetarg jasno wskazuje, że ewentualny producent musiałby zaopatrywać właśnie te trzy serie wyścigowe, a dodatkowo w przypadku Formuły 1 celem jest także zrównoważone środowisko.

„Wymiary opon również będą podobne po pomyślnym wprowadzeniu 18-calowych felg w 2022 roku, które zapewnią dostawcy element mający znaczenie dla technologii opon drogowych. Przetarg będzie również wymagał od potencjalnych dostawców dostarczenia analizy wpływu opon używanych w Formule 1 na środowisko, a zwycięska oferta będzie musiała wykazać się najlepszymi praktykami i innowacjami, biorąc pod uwagę cały cykl życia opon”.

Specyfikacja techniczna opon F1 została już określona, jednak w przypadku F2 i F3 FIA dokona tego w ciągu następnych tygodni.

Wesprzyj nas na Patronite.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze