FIA zmniejsza wymóg wieku kierowcy. Ruch w stronę potencjalnie szybszego debiutu Antonellego w F1

Junior Mercedesa, Andrea Kimi Antonelli, będzie mógł zadebiutować w Formule 1 jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia, ponieważ FIA złagodziła przepisy dotyczące minimalnego limitu wieku.

Antonelli, który szturmem przeszedł przez serie juniorskie, obecnie startuje w swoim debiutanckim sezonie w Formule 2. Jednocześnie jest on uważany za głównego kandydata do zastąpienia Lewisa Hamiltona w Mercedesie już w przyszłym roku. Pojawiły się sugestie, że do tego czasu Mercedes chciałby sprawdzić młodego Włocha za kierownicą bolidu F1 w warunkach wyścigowych, ponieważ do FIA wpłynęła prośba o zwolnienie 17-letniego Antonelliego z wymogu wieku.

Obecnie on ma już na koncie wymaganych przez reguły superlicencji 40 punktów, jednak kolejnym kluczowym warunkiem jest wiek – musi ukończyć on 18 lat, aby znaleźć się w F1. Jest to przepis stworzony po debiucie Maxa Verstappena również w bardzo młodym wieku. Antonelli będzie obchodzić swoje 18. urodziny 25 sierpnia, ale zmiana przepisu sprawia, że może on zasilić stawkę F1 jeszcze wcześniej.

„Kierowca musi mieć ukończone 18 lat w momencie rozpoczęcia swoich pierwszych zawodów w F1” – czytamy w załączniku L regulaminu. „Według wyłącznego uznania FIA, kierowca, który niedawno i konsekwentnie wykazał się wyjątkowymi umiejętnościami i dojrzałością w zawodach samochodów jednomiejscowych, może otrzymać superlicencję w wieku 17 lat”.

FIA zlikwidowała również zasadę, która wymagała, aby posiadacze superlicencji „byli posiadaczami ważnego prawa jazdy, gdy ubiegają się o superlicencję po raz pierwszy’.

Oprócz regularnych startów w Formule 2, Antonelli otrzymał także szereg prywatnych testów F1 z Mercedesem. Włoch jeździł już na Red Bull Ringu w Austrii, Imoli we Włoszech i Silverstone w Wielkiej Brytanii.

Jeśli plotki okaże się prawdą, Antonelli już wkrótce może ubrać kombinezon Williamsa. Kontrakt Alexa Albona został niedawno przedłużony, jednak Logan Sargeant zalicza trudny drugi sezon w F1 i jest niemal pewne, że na tym zakończy swoją przygodę w mistrzostwach świata.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze