Lewis Hamilton na pole position w Grand Prix Emilii-Romanii

Lewis Hamilton z Mercedesa wystartuje z pole position w niedzielnym wyścigu na Imoli, a tuż za nim znajdą się obydwa bolidy Red Bulla. Z drugiej pozycji wystartuje Sergio Pérez, a drugi rząd zajął Max Verstappen i Charles Leclerc w Ferrari.

Q1

Jako pierwsze na tor wyjechały obydwa bolidy Haasa. Mick Schumacher pojechał swoje pierwsze okrążenie dokładnie sekundę szybciej od Nikity Mazepina uzyskując czas 1:16.806. Później na tor wyjechał George Russell i kierowcy Alfy Romeo, Antonio Giovinazzi i Kimi Räikkönen. Fin przejechał okrążenie w 1:16.189, a Giovinazzi był od niego wolniejszy prawie o minutę. Sesja kwalifikacyjna została przerwana czerwonymi flagami po tym jak Yuki Tsunoda rozbił bolid Alpha Tauri w zakręcie numer 15. Samemu kierowcy nic się nie stało, ale poważnie uszkodzony został tył bolidu.

Po wznowieniu sesji kwalifikacyjnej jako pierwsze na tor wyjechały samochody Ferrari i Red Bulla. Sergio Pérez pojechał okrążenie w 1:15.744, ale jego czas został skreślony przez przekroczenie limitów toru w zakręcie numer 9. Z tej czwórki najszybszy okazał się jednak Verstappen wykręcając okrążenie w 1:15.109. Później na okrążenie pomiarowe wyjechały Mercedesy, a Valtteri Bottas z czasem 1:14.926 zdołał wydrzeć prowadzenie Holendrowi. Hamiltonowi do Fina zabrakło natomiast 0.260 sekundy. Na 4 pozycje wcisną się Gasly, ale jego czas został skreślony za wyjazd poza limity toru w zakręcie piętnastym.

Okrążenia zepsuły obydwa bolidy Haasa, Mick Schumacher wyjechał za szeroko w zakręcie numer 9, tracąc swój czas, a Nikita Mazepin trafił na żwirową pułapkę. Do Q2 udaje się jednak zakwalifikować dwójce kierowców Williamsa, którzy zdołali się uplasować na 12 i 14 pozycji. Najlepszy czas w Q1 osiągnął Valtteri Bottas, 1:14,672, a Hamilton awansował do Q2 z 0.151 sekundy straty do Fina. Dobrze poradził też sobie Lando Norris, któremu zabrakło tylko 0.337 sekundy do czasu Bottasa.

Q2

W Q2 jako pierwsze na tor wyjechały Mercedesy i Max Verstappen na mieszance pośredniej. Inną strategie przybrał Red Bull dla Sergio Péreza, który pojawił się na miękkiej mieszance. Taką samą taktykę obrały Aston Martin dla swoich obydwu kierowców oraz Alpha Tauri dla Pierra Gasly’ego, którego czas już na pierwszym okrążeniu pomiarowym został skreślony. Na pierwszym wyjeździe najszybszy czas uzyskuje Lewis Hamilton, 1:14.817, a tuż za nim plasuje się Max Verstappen z 0.067 sekundy starty. Sergio Pérez, któremu dobry przejazd utrudnił nieco Lando Norris na okrążeniu wyjazdowym, znalazł się na 4 pozycji z 0.289 sekundy straty do Hamiltona. Na swoim okrążeniu pomiarowym Norris zdołał pobić rekord w dwóch pierwszych sektorach i wskoczyć na pierwsze miejsce z czasem: 1:14.718.

Za drugim razem jako pierwsze na torze pojawiły się bolidy Astona Martina i Valtteri Bottas. Swój czas zdołał poprawić Sebastian Vettel zajmując 7 pozycję. Szybszy jednak okazał się Lance Stroll, który stracił 0.420 sekundy do Norrisa. Red Bull wyjechał na miękkiej mieszance, co ułatwiło Pérezowi zajęcie pierwszej pozycji z czasem: 1:14.716. Jako pierwszy Q2 kończy Charles Leclerc plasując się na 3 miejscu z czasem: 1:14.808. Do Q3 nie udaję się jednak zakwalifikować drugiemu z kierowców Ferrari, Carlosowi Sainzowi Jr., który w jutrzejszym wyścigu wystartuje dopiero z 11 pozycji. Razem z Hiszpanem w Q2 odpadli: George Russell, Nicholas Latifi, Fernando Alonso i Sebastian Vettel.

Q3

Jako pierwsi na tor wyjechali Lando Norris i Lance Stroll, którego pierwszy czas został skreślony, za przekroczenie limitów toru. Dobre okrążenie zdołał jednak pojechać Brytyjczyk, który pobił rekordy w dwóch sektorach i osiągnął czas: 1:14.875. Szybszy od niego okazał się jednak Sergio Pérez z czasem: 1:14.665. Meksykanina szybko jednak pokonał Lewis Hamilton wykręcając okrążenie w 1:14.411. Szybszy od Péreza okazał się także drugi z kierowców Red Bulla, Max Verstappen, który był wolniejszy od Hamiltona o 0.091 sekundy.

Na ostatnim wyjeździe jako pierwsze zameldowały się Mercedesy i Pierre Gasly, a tuż za nimi oba bolidy McLarena na świeżych miękkich oponach. Lando Norris pojechał szybkie okrążenie w czasie 1:14.454, który został jednak skreślony przez to, że Brytyjczyk przekroczył limity toru w zakręcie numer 9. Obydwa Mercedesy nie zdołały poprawić swoich czasów, co nie przeszkodziło Hamiltonowi w zgarnięciu pole position, ale sprawiło, że Bottas wystartuje jutro dopiero z ósmej pozycji. Dobre okrążenie wykręcił Sergio Pérez plasując się tuż za Hamiltonem z czasem: 1:14.446. Tylko 0.052 sekundy za nim znalazł się Max Verstappen, który zajmie miejsce w drugim rzędzie obok Charlesa Leclerca. Z trzeciego rzędu wystartują Pierre Gasly i Daniel Ricciardo, a za nim znajdą się Lando Norris i Valterri Bottas. Natomiast pierwszą dziesiątek zamykać będą Esteban Ocon i Lance Stroll.