Robert Kubica rozpoczyna w sezonie 2020 nowe wyzwanie w sportach motorowych. Poza debiutem w serii Deutsche Tourenwagen Masters, pozostanie w Formule 1 jako kierowca testowy i rezerwowy w zespole Alfy Romeo. Polak opowiedział o swojej roli podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie.

„To szczególny sezon, ponieważ będę występować w dwóch rolach. W obydwu serialach [F1 i DTM] będę prowadzić samochody w naszych narodowych barwach i musimy zrobić wszystko, aby polskie barwy narodowe były jak najlepiej reprezentowane na arenie międzynarodowej” – powiedział Kubica. „To dla mnie powrót do domu. Hinwil było moim pierwszym pracodawcą w F1 w 2006 roku [jako BMW Sauber]. Zespół wyglądał inaczej i mam też inną rolę, ale sporo osób, które pracowały w Hinwil wtedy, nadal tu są, dlatego to jest powrót do domu. To miejsce jest mi szczególne i z którym mam związane dobre wspomnienia”.

Kubica ma już za sobą pierwsze doświadczenie z nowym samochodem podczas testów w Barcelonie: „Wygląda to trochę łatwiej niż 12 miesięcy temu. F1 zmienia się nawet z wyścigu na wyścig i porównywanie tegorocznego auta do tego, którym się ścigałem w ubiegłym roku, nie ma większego sensu. Nie będzie to łatwe zadanie zmniejszyć stratę i nawiązać walkę z czołówką. Musimy skupić się na naszej pracy i rozwoju naszego samochodu. F1 to skomplikowany sport i np. w 2008 roku na testach byliśmy najsłabszym zespołem, a w Australii startowaliśmy z pierwszego rzędu”.

O tym, jaką funkcję będzie pełnić Kubica powiedział m.in. szef zespołu Frédéric Vasseur: „Musimy wysforować się na czoło grupy środka stawki i Robert pomoże nam w rozwoju naszego samochodu. Myślę, że to bardzo ważna broń i atut dla naszego zespołu. Nie możemy stać w miejscu. Zainwestowaliśmy wiele w symulator i to nie jest jedyna inwestycja. Doświadczenie Roberta w rozwoju symulatorów będzie tu ważne. Poza tym, że będzie wykonywać wiele obowiązków w fabryce, będzie obecny podczas wybranych weekendów wyścigowych, aby pomagać nam na miejscu”.

Podczas poniedziałkowej konferencji obecny był prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który potwierdził przy okazji organizację w tym roku kolejnej edycji Verva Street Racing: „Taką imprezę trzeba kontynuować. Niebawem ogłosimy lokalizację i na pewno będziecie zadowoleni. Jestem pewien, że cały zespół Alfa Romeo Racing Orlen znajdzie czas w swoim kalendarzu”.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race