Hamilton: Czuję, jakbym zdobył jedno z pierwszych pole position

Lewis Hamilton powiedział, że zdobycie setnego pole position w Formule 1 jest dla niego niezwykłym osiągnięciem i porównał je do swoich początków kariery w tym sporcie.

Kierowca Mercedesa pokonał w kalifikacjach do Grand Prix Hiszpanii na Circuit de Barcelona-Catalunya Maxa Verstappena z Red Bulla różnicą zaledwie 0,036 sekundy i zdobył kamień milowy F1 – setne pole position. Brytyjczyk ma teraz aż 35. startów z czoła stawki więcej niż najbliższy w tej statystyce Ayrton Senna, do którego jeszcze niedawno należał ten rekord. Hamilton sięgnął po to osiągnięcie 14 lat po jego pierwszym triumfie w kwalifikacjach przed Grand Prix Kanady 2007, gdzie dzień później wywalczył swoje pierwsze zwycięstwo w F1.  

„Myślę, że nikt, a zwłaszcza ja, nie przypuszczałby, że zdobycie setnego [pole position] jest osiągalne. Kiedy jednak o tym myślę, mam przed sobą wszystkich ludzi, którzy pomogli mi dojść do tego punktu. Mam przy sobie nie tylko niesamowity zespół, ale również wspaniałą grupę mężczyzn i kobiet w obu fabrykach, która nigdy nie przestanie mnie zadziwiać i która wciąż podnosi poprzeczkę” – powiedział Hamilton.

„Szaleństwem jest zdobycie setnego [pole position] i czułem, jakby to było jedno z pierwszych. To [osiągnięcie] jest dla mnie jeszcze bardziej wyjątkowe, ponieważ jak powiedziałem, było mnóstwo sesji kwalifikacyjnych, czasami brakowało bardzo niewiele, pojawiło się tak wiele błędów i momentów rozwoju. Uwielbiam fakt, jak mała jest między nami różnica. To świetnie dla fanów i myślę, że również ekscytujące dla mnie, a także dla kierowców, którzy są tuż za nami”.

Okoliczności zdobycia pierwszego pole position były podobne do dzisiejszego wyczynu. Wówczas w 2007 roku Hamilton startował w McLarenie i toczył zażartą walkę z zespołowym kolegą, Fernando Alonso. Jak stwierdził, można wyróżnić wiele podobieństw do tamtej sytuacji.

„Powiedziałbym, że są spore podobieństwa. Wtedy dążyłem do równości pod względem obciążenia paliwa wobec mojego zespołowego kolegi. Nie wiem, czy ludzie wiedzą, ale 10 kilogramów paliwa jest warte 0,3 sekundy. Jeśli miałeś w baku paliwo na dodatkowe okrążenie, co wówczas miało miejsce, różnica wynosiła 0,150 sekundy. To było wyjątkowe i niesamowite uczucie – po pierwsze, aby upewnić się, że jestem w stanie zrobić to, co robiłem. I tak oto jesteśmy tutaj, setki sesji kwalifikacyjnych później, 100 pole position później i wciąż czuję się młodo. Jestem w dobrej formie, aby to kontynuować”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league