Alonso wytyka FIA brak kompetencji

Fernando Alonso stracił punkty w Grand Prix Miami z powodu kary nałożonej już po przekroczeniu linii mety. Zarówno Hiszpan jak i jego zespół Alpine byli wściekli na decyzję, uważając ją za błędną. Po przyjeździe do Barcelony, Alonso nie przebierał w słowach.

Hiszpan bez ogródek powiedział, że nie zauważył żadnej poprawy ze strony FIA od czasu ubiegłorocznego finału w Abu Zabi. Kierowca Alpine uważa, że kara była niesprawiedliwa, ponieważ od razu oddał przewagę czasową. Pomimo to, sędziowie byli nieugięci i stwierdzili, że po zyskaniu przewagi Hiszpan był szybszy w następnej sekcji toru i tym samym nałożyli karę czasową 5 sekund dodanych do wyniku wyścigu – tym samym Alonso wypadł z punktowanej dziesiątki Grand Prix Miami.

„Uważamy, że było to bardzo niesprawiedliwe i niekompetentne ze strony sędziów” – powiedział. „Nie byli zbyt profesjonalni. Przestrzeliłem jeden zakręt i oddałem potem ten czas. Zobaczyli jednak purpurowy następny sektor i bez zastanowienia obrali to jako dowód”.

Dwukrotny mistrz świata zdradził, że gdy wrócił do pokoju sędziowskiego wraz z dowodami, ci już się pakowali: „Wróciliśmy z dowodami, ale oni się pakowali. Pokazaliśmy im dane, ale rozłożyli tylko ręce, ponieważ już nałożyli karę. To było bardzo złe. To jest coś, co nie powinno zdarzyć się w Formule 1 posiadając profesjonalizm i standardy jakie teraz F1 ma”.

Fernando zwrócił uwagę również na decyzje dyrektora wyścigu Nielsa Witticha, który pomimo próśb kierowców, nic nie zrobił w celu zabezpieczenia nad czternastego zakrętu na torze w Miami, gdzie wypadli Carlos Sainz Jr. oraz Esteban Ocon.

Alonso przyznał również, że nie widzi żadnych dowodów na poprawę FIA po restrukturyzacji, która miała miejsce po Grand Prix Abu Zabi 2021: „Widzieliśmy już kilka rzeczy, które pokazały, że wciąż musimy dużo poprawić. Musisz mieć pewną wiedzę na temat ścigania się, zanim zostaniesz dyrektorem wyścigu lub spróbujesz monitorować wyścig, a nie sądzę, aby ta wiedza w tej chwili obecna. Mamy tu nowego dyrektora wyścigu. [Eduardo] Freitas ma dużo większe doświadczenie w WEC i jest ona na najwyższym poziomie, a to już poprawi sytuację”.

Źródło: bbc.com

Wesprzyj nas na Patronite.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze