Hamilton ostrzega przed usunięciem koców grzewczych

Lewis Hamilton zareagował na krążący po padoku temat zabronienia korzystania z koców grzewczych. Brytyjczyk wyraził swoje obawy i zasugerował, że taka zmiana mogłaby narazić kierowców na niebezpieczeństwo.

F1 razem z FIA planują drastyczną zmianę w przepisach. Od przyszłego sezonu koce grzewcze do opon mają zostać kompletnie zakazane. Jest to kolejny etap stopniowego usuwania sztucznego nagrzewania opon przez Pirelli. Wcześniej zredukowano maksymalną temperaturę ogrzewania ze 100 do 70 stopni Celsjusza. Teraz koce grzewcze mają zniknąć zupełnie.

Głośnym przeciwnikiem tego pomysłu stał się Lewis Hamilton, który bardzo jasno wyraził się na temat planów FIA: „To po prostu niebezpieczne. Testowałem opony na 2024 rok i potrzeba co najmniej kilku okrążeń, żeby mieć kontrolę nad bolidem. Jeszcze gorzej jest, kiedy wyjeżdżasz na tor i ślizgasz się po asfalcie. Jeśli ktoś z dogrzanymi oponami spróbuje cię minąć, wypadek jest gwarantowany”.

Oficjalnym powodem usunięcia koców mają być względy klimatyczne. F1 oraz FIA chcą zredukować ilość zużywanej energii na torze w czasie weekendów wyścigowych. Te argumenty jednak również nie przekonują 7-krotnego mistrza świata: „Argument o ochronie środowiska jest bez sensu. Może oszczędzimy energie, ale co z tego, jeśli spalimy 2 razy więcej paliwa krążąc po torze i dogrzewając opony”.

Brytyjczyk nie był jedynym kierowcą, który krytykował pomysły władz sportu. W podobnym tonie wypowiadali się wcześniej Max Verstappen, a także Carlos Sainz Jr. Na wątpliwości kierowców odpowiedział szef Pirelli, Mario Isola: „Lewis testował nowe opony w lutym, kiedy było wyjątkowo zimno. Oprócz tego nie jest to ostateczny model ogumienia”.

Isola skomentował również oskarżenia, że zmiana wprowadzana jest wbrew kierowcom: „W zeszłym sezonie wielu kierowców narzekało na opony, stworzyliśmy więc nowy model, który nie wymaga koców grzewczych” – tłumaczył Włoch. „Przeprowadziliśmy testy porównawcze ze starymi oponami z kocami. Testowaliśmy na trzech różnych torach, z trzema różnymi zespołami i pięcioma kierowcami. Dostaliśmy same pozytywne komentarze na temat zachowania nowych opon względem starych, ogrzewanych kocami”.

Ostateczny głos w sprawie koców grzewczych zapadnie po głosowaniu, które odbędzie się w weekend wyścigowy na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze