Larry ten Voorde pierwszym kierowcą Supercup, który świętował trzy zwycięstwa w Monako

Po sukcesie w pierwszej rundzie Larry ten Voorde wygrał również w drugim wyścigu Porsche Mobil 1 Supercup 2024. Niderlandczyk w barwach ekipy Schumacher CLRT dał imponujący występ na torze Formuły 1 na ulicach Monte Carlo, wygrywając pojedynek z Harrym Kingiem z Wielkiej Brytanii (BWT Lechner Racing). Trzecie miejsce dla zespołu Ombra wywalczył Keagan Masters z RPA. Zwycięstwo w klasyfikacji debiutantów przypadło Kasowi Haverkortowi z Niderlandów, zawodnikowi ekipy Uniserver by Team GP Elite.

Swoim wspaniałym zwycięstwem w Monako – utrzymując prowadzenie od startu aż do mety – Larry ten Voorde (Schumacher CLRT) ustanowił kolejny rekord: 27-letni Niderlandczyk jest pierwszym kierowcą w 32-letniej historii wyścigów Porsche Supercup, który trzykrotnie zwyciężył w Księstwie Monako. Inaczej niż w zeszłym roku, ten Voorde nie pozwolił startującemu z sąsiedniego pola Harry’emu Kingowi (BWT Lechner Racing) wyprzedzić się na starcie. Do pierwszego zakrętu dotarł na czele stawki liczącej 24 egzemplarze Porsche 911 GT3 Cup i po 17 okrążeniach przekroczył linię mety z przewagą ponad sekundy nad Kingiem. Jako trzeci finiszował Keagan Masters (Ombra), który stanął na podium Supercup jako pierwszy zawodnik z RPA.

„Coś niesamowitego, moje trzecie zwycięstwo w Monako! Może wyglądało to na łatwe zadanie, ale wcale tak nie było. Musiałem naprawdę się nad tym napracować” – wyjaśnił Larry ten Voorde. Wcześniej dwukrotny mistrz Supercup wygrał inaugurację sezonu na Imoli. Na szczycie klasyfikacji kierowców ma obecnie dziesięciopunktową przewagę nad Harrym Kingiem.

Brytyjczyk nie był do końca zadowolony z drugiego miejsca. „Mój start był doskonały, ale tym razem i Larry ruszył bez żadnych problemów. Wyprzedzanie w Monako jest bardzo trudne, dlatego przez resztę wyścigu koncentrowałem się na tym, aby nie popełnić żadnego błędu i przynajmniej utrzymać się w niewielkiej odległości od Larry’ego” – relacjonował King, zwycięzca ubiegłorocznej rundy w Monte Carlo. „Ale na tym wyjątkowym torze każde podium jest ogromnym sukcesem”.

Dla Keagana Mastersa z RPA wejście na podium Supercup było nowym doświadczeniem. 24-latek zapewnił sobie trzecią pozycję w stawce dzięki dobrym występom w kwalifikacjach. „Po tym, jak udało mi się utrzymać pozycję na starcie, mój wyścig przebiegł już bardzo gładko. Próbowałem ustanowić najszybsze okrążenie, ale nie dałem rady – ten dzień należał do Larry’ego, który był dziś nie pokonania. Gratuluję mu”.

Kas Haverkort (Uniserver by Team GP Elite), 20-letni Niderlandczyk, dojechał do mety na czwartej pozycji. W ten sposób po raz pierwszy zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji debiutantów Porsche Mobil 1 Supercup. „Jak na mój pierwszy wyścig za kierownicą 911 GT3 Cup w Monako – świetny wynik. Myślę, że byłbym w stanie zająć pierwsze miejsce” – analizował były kierowca bolidów. „Ale prawie na całym dystansie brałem udział w pojedynku z Marvinem Kleinem, i wymagało to mojej niepodzielnej uwagi”.

Na mecie przewaga Haverkorta nad Kleinem (Schumacher CLRT) wynosiła niecałą sekundę. Tym wynikiem Francuz obronił trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej. Szóste miejsce zajął Jaap van Lagen (Dinamic Motorsport), kolejny doświadczony specjalista za kierownicą Porsche 911 GT3 Cup o mocy 375 kW (510 KM).

Choć miejsca w czołówce zostały ustalone już wcześniej, w środku stawki przez cały wyścig toczył się emocjonujący pojedynek dwóch młodych kierowców. Na starcie Junior Porsche Alessandro Ghiretti (Schumacher CLRT) nie dał szans Robertowi de Haanowi (BWT Lechner Racing), ale ten nie odpuszczał i próbował wyprzedzić rywala niemal na każdym zakręcie. I wreszcie się udało: 17-latek, najmłodszy kierowca Porsche Mobil 1 Supercup, zostawił 22-letniego Juniora Porsche w tyle. Dyrektor wyścigu uznał jednak te manewry za nieco zbyt agresywne i przyznał wyższą pozycję Ghirettiemu. „Po prostu musiałem spróbować, byłem szybszy niż Alessandro. Do decyzji dyrektora wyścigu odnoszę się jednak z pełnym zrozumieniem” – powiedział de Haan. Ostatecznie Ghiretti zajął ósme miejsce, a de Haan musiał zadowolić się dziewiątą pozycją.

„Fakt, że Larry ten Voorde po raz kolejny zademonstrował niesłabnący głód zwycięstwa w swoim 201. wyścigu Supercup, budzi mój najwyższy szacunek. Gratulujemy mu wygranej i rekordu w Monako. Jestem również pod wrażeniem czwartego miejsca Kasa Haverkorta – to dowód, jak silni są tegoroczni debiutanci. Muszę pochwalić całą stawkę: nasz wyścig od początku do końca przebiegł nienagannie, bez ani jednej fazy samochodu bezpieczeństwa – nie wszyscy w Monako wykazują się taką dyscypliną” – powiedział Oliver Schwab, menedżer projektu Porsche Mobil 1 Supercup.

Następnym przystankiem Porsche Mobil 1 Supercup będzie tor Red Bull Ring w Spielbergu w Styrii. Pucharowe Porsche 911 GT3 Cup przystąpią do trzeciego wyścigu tegorocznego sezonu 30 czerwca, bezpośrednio przed Grand Prix Austrii.

Wyniki drugiej rundy Porsche Mobil 1 Supercup w Monte Carlo (Monako)
1. Larry ten Voorde (Niderlandy/Schumacher CLRT), 17 okrążeń
2. Harry King (Wielka Brytania/BWT Lechner Racing), +1,246 s
3. Keagan Masters (RPA/Ombra), +7,043 s
4. Kas Haverkort (Niderlandy/Uniserver by Team GP Elite), +9,365 s
5. Marvin Klein (Francja/Schumacher CLRT), +10,232 s
6. Jaap van Lagen (Niderlandy/Dinamic Motorsport), +15,709 s

Klasyfikacja ogólna Porsche Mobil 1 Supercup (po 2 z 8 wyścigów)
1. Larry ten Voorde (Niderlandy/Schumacher CLRT): 50 punktów
2. Harry King (Wielka Brytania/BWT Lechner Racing): 40 punktów
3. Marvin Klein (Francja/Schumacher CLRT): 29 punktów
4. Keagan Masters (RPA/Ombra): 25 punktów
5. Kas Haverkort (Niderlandy/Uniserver by Team GP Elite): 24 punkty
6. Robert de Haan (Niderlandy/BWT Lechner Racing): 21 punktów

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze