Marquardt: GT3 załamie się pod wpływem zespołów fabrycznych

Dyrektor BMW Motorsport Jens Marquardt uważa, że klasa GT3 może upaść, jeśli producenci nadal będą udzielać znaczącego wsparcia swoim zespołom klienckim.

Coraz częściej w prestiżowych wyścigach czy seriach wyścigowych wykorzystujących pojazdy GT3 można napotkać na w pełni profesjonalne załogi, nawet jeśli seria wymaga składów półamatorskich. Zdaniem Marquardta, zespoły dysponujące wsparciem fabrycznym mogą wyprzeć ze stawki ekipy klienckie, co doprowadzi do kryzysu w chwili, gdy producenci zrezygnują z ich finansowania.

„Uważam, że przy obecnym poziomie wydatków jest to nietrwałe” – powiedział Marquardt. „Producenci traktują to jako narzędzie marketingowe, ale gdy za kilka lat przestaną inwestować w tego typu promocję, co zrobią zespoły klienckie?”

„Z pewnością nie jest to podejście, jakie stosujemy w BMW – mamy bardzo lojalnych klientów, którym sprzedaliśmy samochody i którzy całkiem nieźle radzą sobie we wszystkich seriach. Pomagamy poprzez udostępnianie naszych kierowców czy personelu technicznego, aby pomóc zespołom w wykorzystaniu potencjału samochodu, ale to tyle z naszej strony. Można chyba powiedzieć, że takie podejście przyniosło pewne sukcesy”.

Niemiec zwraca szczególną uwagę na sytuacje, w których producenci dopłacają do sprzedawanych aut, aby przyciągnąć w ten sposób lepsze zespoły: „Były zespoły, którym w trakcie współpracy z nami inny producent zaoferował samochody za jedną trzecią ceny. Są producenci, którzy wydadzą sporo pieniędzy na ściągnięcie do siebie jakiegoś zespołu, oferując samochody za pół ceny i dorzucając duże pakiety części, ale dla mnie [GT3] to miejsce na zespoły klienckie i BMW nie będzie stosować takiego podejścia”.

Źródło: sportscar365.com

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league