Voorde i Güven wygrywają wirtualne otwarcie sezonu Porsche Supercup

Larry ten Voorde (Holandia/Team GP Elite) i Junior Porsche Ayhancan Güven (Turcja/Martinet by Alméras) świętowali swoje zwycięstwa w pełnej emocji inauguracyjnej rundzie Porsche Mobil 1 Supercup Virtual Edition. Pierwszy z dwóch wyścigów na torze Circuit de Barcelona-Catalunya w Hiszpanii wygrał ten Voorde, a w drugim triumfował Güven. W wirtualnym pojedynku wystartowało 31 kierowców, każdy w Porsche 911 GT3 Cup o mocy 485 KM. Do zarejestrowanych zawodników „prawdziwego” pucharu Porsche Mobil 1 Supercup dołączyli fabryczni kierowcy Porsche i inni znani profesjonalni kierowcy wyścigowi.

„Wyścigi były naprawdę rewelacyjne, szczególnie na czele stawki. Wirtualne, podwójne otwarcie sezonu na platformie iRacing pokazało, jak dobrze kierowcy naszego pucharu Porsche Mobil 1 Supercup radzą sobie »na granicy« – bez względu na to, czy chodzi o wyścigi wirtualne, czy o te prawdziwe” – powiedział po wydarzeniu Oliver Schwab, menedżer projektu Porsche Mobil 1 Supercup.

Oba starty były przepełnione emocjami i zwrotami akcji. Liczne manewry wyprzedzania prowadziły do kolizji, które wielu zawodników zmuszały do wycofania się z wyścigu – zwłaszcza tych z grona fabrycznych kierowców Porsche. Ostatecznie tylko Sven Müller (Niemcy/Agility Management AG), Simona de Silvestro (Szwajcaria/ABB) i Nick Tandy (Wielka Brytania/ExxonMobil Oil Corporation) przetrwali rywalizację z doświadczonymi specjalistami Supercup za kierownicą wirtualnych egzemplarzy 911 GT3 Cup.

Kluczowy okazał się początek pierwszego wyścigu: startujący z drugiego pola ten Voorde zdołał przecisnąć się obok Güvena, który wywalczył pole position. Obaj zawodnicy stoczyli porywający pojedynek. Pod koniec wyścigu, na ostatnim zakręcie, 22-letni Güven podjął ostatnią próbę wyprzedzenia Holendra, ten jednak odparł atak i jako pierwszy przekroczył linię mety. „Zabawa była przednia. Bardzo się cieszę, że wygrałem pierwszy wirtualny wyścig Superpuchar. Niestety w drugim popełniłem kilka błędów, które Ayhancan Güven wykorzystał na swoją korzyść” – skomentował ten Voorde.

Dylan Pereira (Luksemburg/BWT Lechner Racing) w obu wyścigach zdobył trzecie miejsce. Pierwszą piątkę uzupełnili Junior Porsche Jaxon Evans (Nowa Zelandia/Momo Megatron Lechner Racing) oraz Jesse van Kuijk (Holandia/Team GP Elite). Pierwsze miejsce w kategorii debiutantów wywalczył Jaden Conwright (USA/Dinamic Motorsport), a w klasyfikacji ProAm triumfował Marc Cini (Australia/Team Australia).

Także drugi wyścig zamienił się w trzymającą w napięciu walkę o zwycięstwo pomiędzy ten Voordem a Güvenem – i tym razem zwycięsko wyszedł z niej turecki Junior Porsche. Już na pierwszym okrążeniu wyprzedził rywala z Team GP Elite i minął flagę w szachownicę po 14 kółkach, na dwie sekundy przed drugim Holendrem. „Stoczyliśmy z Larrym trudną, ale uczciwą walkę. Pokazaliśmy, jak ekscytujący może być sport motorowy na symulatorze. Zacząć mistrzostwa od wygranej – fantastyczna sprawa” – powiedział Güven. Na trzecim miejscu ponownie uplasował się Pereira, a van Kuijk i Joey Mawson (Australia/Fach Auto Tech) zajęli, odpowiednio, czwartą i piątą lokatę.

Wśród debiutantów wygrał Leon Köhler (Niemcy/Lechner Racing Middle East), a w kategorii ProAm – Austriak Philipp Sager (Dinamic Motorsport). Junior Porsche Jaxon Evans podczas drugiego wyścigu miał pecha – na pierwszym okrążeniu wypadł z toru i ukończył wyścig na 20. miejscu. „Zaliczyłem naprawdę dobry start, walczyłem o trzecie miejsce. Niestety, obróciło mnie. Mimo to świetnie się bawiłem i nie mogę się doczekać kolejnych wyścigów” – powiedział Evans.

Po otwarciu sezonu na prowadzeniu wspólnie uplasowali się Güven i ten Voorde – każdy z 45 punktami. Trzecie miejsce zajmuje Pereira, z 34 punktami. Kolejna podwójna runda Porsche Mobil 1 Supercup Virtual Edition zostanie rozstrzygnięta 18 kwietnia 2020 r., gdy kierowcy zmierzą się ze sobą na brytyjskim torze Silverstone.