Güven i ten Voorde znów zadbali o zjawiskowe pojedynki

Drugi wyścigowy dzień wirtualnej edycji Porsche Mobil 1 Supercup minął pod znakiem spektakularnych starć pomiędzy Juniorem Porsche Ayhancanem Güvenem (Turcja/Martinet by Alméras) oraz Larrym ten Voordem (Holandia/Team GP Elite). Ostatecznie każdy z nich odniósł po jednym zwycięstwie. Trzeci wyścig sezonu cyfrowej wersji pucharu Porsche Mobil 1 Supercup na brytyjskim torze Silverstone wygrał Güven, a w czwartym jako pierwszy linię mety – w Porsche 911 GT3 Cup o mocy 485 KM – minął ten Voorde. W obu wyścigach zwycięstwa poprzedziły emocjonujące pojedynki. Łącznie w rywalizacji na internetowym symulatorze wyścigów iRacing wzięło udział 31 kierowców.

Po wykręceniu najszybszego okrążenia w kwalifikacjach Güven wystartował w pierwszym 25-minutowym wyścigu z czołowego pola. Ten Voorde zachował jednak spokój podczas burzliwej fazy początkowej, w czasie której doszło do kilku kolizji, i przejął prowadzenie. Duet oddalił się od reszty zawodników i aż do ostatniego okrążenia walczył między sobą o zwycięstwo. Krótko przed metą Güven wykonał decydujący ruch; doszło do kontaktu obu pojazdów, co spowodowało obrócenie samochodu ten Voordego, elitarnego kierowcy GP. Rezultat: Güven minął metę przed 23-letnim Holendrem. „Mój start nie był najlepszy, ale potem byłem naprawdę szybki i spotkała mnie za to nagroda. Jeśli chodzi o mistrzostwa, był to dla mnie wspaniały wyścigowy dzień” – podsumował Güven.

Także pojedynek o trzecie miejsce dostarczył widzom solidną porcję akcji: Max van Splunteren (Holandia/Team GP Elite) podkreślił swoje umiejętności za kierownicą w walce z fabrycznym zawodnikiem Porsche Nickiem Tandym (ExxonMobil Oil Corporation). Podczas wyścigu na swoim terenie brytyjski kierowca początkowo bez powodzenia szukał wolnej luki, ale ostatecznie znalazł ją na siódmym okrążeniu – i rywalizację zakończył na trzeciej pozycji. „W lusterku wstecznym widziałem, że Nick Tandy jest coraz bliżej. Próbowałem wszystkiego, aby odeprzeć jego atak, ale okazał się odrobinę szybszy” – powiedział van Splunteren. Zajmując czwarte miejsce, 24-latek wygrał w kategorii debiutantów. W klasyfikacji ProAm triumfował Stephen Grove (Australia/Team Australia).

Drugi wyścig wirtualnej edycji Porsche Mobil 1 Supercup na liczącym 5891 m długości torze przyniósł dramatyczną fazę końcową. Znajdujący się na prowadzeniu Güven przez dłuższy czas bronił się przed regularnymi atakami ten Voordego. Na ostatnim okrążeniu 22-letni turecki kierowca musiał jednak wyprzedzić wolniejszy pojazd. Ten Voorde wykorzystał swoją szansę, przecisnął się obok i wygrał wyścig. „To był ekscytujący dzień, pełen efektownych akcji. Podczas całego drugiego wyścigu starałem się wywierać dużą presję – i w końcu się opłaciło. Przyznaję jednak, że na ostatnim okrążeniu miałem trochę szczęścia” – powiedział ten Voorde.

Trzecia lokata przypadła Dylanowi Pereirze (BWT Lechner Racing). Luksemburczyk wywalczył miejsce na podium po wygraniu pojedynku z Leonem Köhlerem (Niemcy/Lechner Racing Middle East). „Dylan Pereira był trochę szybszy ode mnie. W przeciwnym razie to ja mógłbym skończyć na podium. Intensywnie przygotowywałem się do występu na Silverstone, więc jestem bardzo zadowolony z tak dobrego rezultatu” – oświadczył Köhler. Czwarta pozycja zapewniła 20-letniemu kierowcy zwycięstwo w klasie debiutantów. Jako pierwszy w klasyfikacji ProAm linię mety przekroczył Philipp Sager (Austria/Dinamic Motorsport).

Dla Juniora Porsche Jaxona Evansa (Nowa Zelandia/Momo Megatron Lechner Racing) podwójna runda okazała się burzliwa. Młodzieniec ukończył pierwszy wyścig na piątym, a drugi – na szóstym miejscu. „Zacząłem wyścig z trzeciego miejsca, czyli miałem świetną pozycję na starcie, ale potem popełniłem kilka błędów. W drugim wyścigu wcześnie mniej obróciło i straciłem kilka miejsc. Ale udało mi się odrobić straty i zdobyć kilka cennych punktów” – stwierdził Nowozelandczyk.

W klasyfikacji generalnej na prowadzeniu wciąż wspólnie utrzymują się Güven i ten Voorde – każdy z 90 punktami. Piąty i szósty wyścig wirtualnej edycji Porsche Mobil 1 Supercup zostaną rozegrane 25 kwietnia, a kierowcy powalczą o zwycięstwo na cyfrowej wersji toru Circuit de Spa-Francorchamps. Prawdziwy Porsche Mobil 1 Supercup zadebiutował na liczącym 7004 metrów torze w regionie Walonii w Belgii w 1993 r. Ten historyczny obiekt słynie z szybkich pasaży Eau Rouge i Blanchimont, a także z nawrotu La Source.

Wyniki
Silverstone, wyścig 3. z 8

1. Ayhancan Güven (Turcja/Martinet by Alméras)
2. Larry ten Voorde (Holandia/Team GP Elite)
3. Nick Tandy (Wielka Brytania/ExxonMobil Oil Corporation)
4. Max van Splunteren (Holandia/Team GP Elite)
5. Jaxon Evans (Nowa Zelandia /Momo Megatron Lechner Racing)

Silverstone, wyścig 4. z 8
1. Larry ten Voorde (Holandia/Team GP Elite)
2. Ayhancan Güven (Turcja/Martinet by Alméras)
3. Dylan Pereira (Luksemburg/BWT Lechner Racing)
4. Leon Köhler (Niemcy/Lechner Racing Middle East)
5. Nick Tandy (Wielka Brytania/ExxonMobil Oil Corporation)

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league