Larry ten Voorde wygrywa oba wyścigi i zdobywa wirtualny puchar Porsche

Walka o tytuł w Porsche Mobil 1 Supercup Virtual Edition rozstrzygnięta: w ostatniej podwójnej rundzie pucharu na Autodromo Nazionale Monza, rozgrywanej na platformie symulacyjnej iRacing, Larry ten Voorde (Team GP Elite) wygrał oba wyścigi za kierownicą swojego 485-konnego Porsche 911 GT3 Cup i zdobył mistrzostwo. Holender odebrał trofeum swoim najgroźniejszym rywalom: Juniorowi Porsche Ayhancanowi Güvenowi (Turcja/Martinet by Alméras) i Dylanowi Pereirze (Luksemburg/BWT Lechner Racing). W cyfrowej serii Porsche Mobil 1 Supercup wyłoniono też zwycięzców pozostałych klas. Leon Köhler (Niemcy/Lechner Racing Middle East) zajął pierwsze miejsce w kategorii debiutantów, a Marc Cini (Australia/Team Australia) wrócił do domu z tytułem w klasie ProAm. Zdobycie pierwszego miejsca w klasyfikacji zespołów świętowała ekipa GP Elite z Holandii.

„Finał sezonu Porsche Mobil 1 Supercup Virtual Edition stanowił doskonały dowód na to, że decyzja o zorganizowaniu wirtualnego sezonu naszej serii była właściwa. Oba wyścigi od początku do końca trzymały w napięciu. To fantastyczne, że kierowcy i zespoły potraktowali wirtualną rywalizację z takim entuzjazmem. Teraz nie możemy się doczekać rozpoczęcia »prawdziwego« sezonu” – mówi Oliver Schwab, menedżer projektu Porsche Mobil 1 Supercup.

W obu 25-minutowych wyścigach stawka składająca się 29 zawodników skutecznie wykorzystywała ślad aerodynamiczny do wyprzedzania – zwłaszcza na długich prostych wirtualnego toru Monza, serwując fanom manewry pełne emocji. Po rozpoczęciu siódmego wyścigu zdobywca pole position Güven natychmiast zjechał do środka i odparł atak ten Voordego. Na czwartym okrążeniu kierowca GP Elite objął jednak prowadzenie – Güven zjechał wówczas z toru i powrócił do rywalizacji na czwartej pozycji. Ostatnie okrążenie obfitowało w burzliwe wydarzenia: na zakręcie Seconda Variante Güven mocno uderzył w krawężnik i stracił dwa miejsca. Ten Voorde dojechał do mety jako pierwszy, a za nim dotarli Pereira oraz debiutant Köhler. Kolejne pozycje zajęli Juniorzy Porsche: Güven i Jaxon Evans (Nowa Zelandia/Momo Megatron Lechner Racing). W klasie ProAm triumfował Roar Lindland (Norwegia/Pierre Martinet by Alméras).

W ostatnim wyścigu Porsche Mobil 1 Supercup Virtual Edition ten Voorde odniósł zwycięstwo z dużym zapasem, zapewniając sobie tytuł. „W przygotowanie do obu wyścigów i ja, i zespół włożyliśmy dużo pracy. Wspólnie z Ayhancanem Güvenem zafundowaliśmy fanom świetne przedstawienie. Udało mi się dobrze kontrolować sytuację w wyścigu i jestem szczęśliwy, że zdobyłem tytuł” – powiedział ten Voorde.

W pogoni za liderem Pereira zjechał z toru i spadł na piąte miejsce. Evans, Köhler i Güven uformowali trio, próbując dogonić ten Voordego. Na szóstym okrążeniu Güven przeprowadził manewr, który zapewnił mu drugie miejsce: wykorzystał zaciekłą walkę kierowców przed sobą i najpierw minął Köhlera, a następnie swojego młodszego kolegę z zespołu, Jaxona Evansa. Do mety zawodnicy dojechali w następującej kolejności: Güven, Köhler i Evans. Pereira domknął pierwszą piątkę.

„Debiutancki sezon wirtualnego pucharu był pełen akcji. Niestety nie udało mi się zdobyć tytułu, ale i tak cieszę się ze wspaniałego doświadczenia. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli ze sobą konkurować na prawdziwych torach wyścigowych” – powiedział Güven. Dwa miejsca na podium zdobyte w ostatniej rundzie sprawiły, że Leon Köhler wygrał klasyfikację debiutantów. „Z wyścigu na wyścig notowałem coraz lepsze wyniki. Dwa trzecie miejsca i tytuł w kategorii debiutantów uważam za świetne osiągnięcie. Jaxon Evans był zdeterminowany, aby wyprzedzić mnie w drugim wyścigu, ale udało mi się odeprzeć jego atak” – podsumował Köhler.

W ósmym wyścigu Marc Cini zdobył decydujące punkty i odniósł ogólne zwycięstwo w kategorii ProAm. Swój cyfrowy debiut w Supercup świętował David Fumanelli. Jako miejscowa włoska gwiazda 28-latek przystąpił do udziału w wirtualnej rundzie na szybkim torze jako reprezentant Porsche Carrera Cup Italia. Pierwszy wyścig ukończył na 14. miejscu, a z drugiego musiał się wycofać.

Wyniki
Monza, wyścig 7. z 8

1. Larry ten Voorde (Holandia/Team GP Elite)
2. Dylan Pereira (Luksemburg/BWT Lechner Racing)
3. Leon Köhler (Niemcy/Lechner Racing Middle East)
4. Ayhancan Güven (Turcja/Martinet by Alméras)
5. Jaxon Evans (Nowa Zelandia/Momo Megatron Lechner Racing)

Monza, wyścig 8. z 8
1. Larry ten Voorde (Holandia/Team GP Elite)
2. Ayhancan Güven (Turcja/Martinet by Alméras)
3. Leon Köhler (Niemcy/Lechner Racing Middle East)
4. Jaxon Evans (Nowa Zelandia/Momo Megatron Lechner Racing)
5. Dylan Pereira (Luksemburg/BWT Lechner Racing)

Punktacja po 8 wyścigach
Klasyfikacja kierowców

1. Larry ten Voorde (Holandia/Team GP Elite) – 180 punktów
2. Ayhancan Güven (Turcja/Martinet by Alméras) – 166 punktów
3. Dylan Pereira (Luksemburg/BWT Lechner Racing) – 123 punkty

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league