Evans znów wygrywa w Porsche Supercup na Red Bull Ringu

Jaxon Evans z ekipy Martinet by Alméras będzie po raz kolejny dobrze wspominać Red Bull Ring. W niedzielę Nowozelandczyk wygrał tam trzecią rundę Porsche Mobil 1 Supercup – a w 2020 r. na tym samym torze świętował swoje pierwsze zwycięstwo w międzynarodowym pucharze markowym Porsche.

Evans wysunął się na prowadzenie już na pierwszym okrążeniu i przez cały wyścig utrzymywał przewagę nad resztą stawki, liczącej łącznie 32 zawodników. Na mecie miał 0,646 sekundy przewagi nad Luksemburczykiem Dylanem Pereirą (BWT Lechner Racing), który rozpoczynał wyścig z pole position. Trzecim miejscem musiał zadowolić się triumfator poprzedniej rundy Larry ten Voorde (Team GP Elite). Holender obronił jednak swoje prowadzenie w mistrzostwach.

Drugi wyścig w Spielbergu w ciągu zaledwie dwóch weekendów miał burzliwy start. Jaxon Evans przystąpił do rywalizacji z drugiego pola i wkrótce po starcie wyprzedził Dylana Pereirę, który na zakręcie zahaczył o pobocze. „W kwalifikacjach balans hamulców zdawał się bez zarzutu, ale w wyścigu nie był już całkiem optymalny – na sekundę zblokowały mi się przednie koła” – skomentował później Pereira.

Gdy jego samochód był wyciągany na asfalt, ogłoszono fazę samochodu bezpieczeństwa. Krótko po tym, gdy zmagania wznowiono, doszło do podobnego incydentu i samochód bezpieczeństwa znów wyjechał na tor. Mimo to Evans zachował spokój, a nawet zdołał nieco odjechać swoim rywalom. „Byłem pewien, że po zblokowaniu hamulców Dylan będzie miał problemy z oponami, więc zbytnio się nie martwiłem” – ujawnił Nowozelandczyk, który po zwycięstwie awansował na drugie miejsce w „generalce”.

Podczas gdy Evans i Pereira w rozsądnej odległości pokonywali kolejne okrążenia, za nimi toczył się zacięty bój o trzecie miejsce. Broniący tytułu Larry ten Voorde, Junior Porsche Ayhancan Güven (BWT Lechner Racing) z Turcji oraz Niemiec Laurin Heinrich (Nebulus Racing by Huber) walczyli między sobą niemal na każdym zakręcie i okresowo zamieniali się miejscami. Güven wyprzedził ten Voordego, ale na przedostatnim okrążeniu z pojedynku wyeliminowała go uszkodzona opona. Ten Voorde zdołał odeprzeć ataki Heinricha, który ostatecznie minął flagę na czwartym miejscu i wygrał w klasyfikacji debiutantów.

„Nie mógłbym zrobić nic więcej” – przyznał Larry ten Voorde, aktualny mistrz oraz zwycięzca poprzedniego wyścigu na Red Bull Ringu. „Manewr wyprzedzania Ayhancana był świetny. Gdyby nie jego »kapeć«, nigdy bym go nie dogonił”.

W kategorii ProAm triumfował Nicolas Misslin z Monako (Lechner Racing Middle East), który podzielił podium ze Stéphane'em Denoualem (Francja/Pierre Martinet by Alméras) i obrońcą tytułu ProAm Roarem Lindlandem (Norwegia/Nebulus Racing by Huber). Michael Fassbender, gwiazdor Hollywood („X-Men”, „Zniewolony”), ukończył wyścig za kierownicą około 515-konnego Porsche 911 GT3 Cup na 24. miejscu. „Moim celem było pokonanie na mecie innego gościa amatora, Georgiosa Frangulisa – i udało mi się” – podsumował aktor o niemiecko-irlandzkich korzeniach, który normalnie startuje Porsche 911 RSR w European Le Mans Series (ELMS).

Trofeum wręczył zwycięzcy Albrecht Reimold, Członek Zarządu Porsche AG ds. produkcji i logistyki. „To fantastyczne, że widzowie mogą powrócić na trybuny. Podczas wyścigów Porsche Mobil 1 Supercup zawsze panuje świetna atmosfera. Jako osoba odpowiedzialna za produkcję jestem zachwycony, że ekipy są bardzo zadowolone z nowego Porsche 911 GT3 Cup. Jako »ojciec chrzestny« zrównoważonego rozwoju w naszej firmie jestem dumny, że samochody w Supercup są zasilane paliwem ze źródeł odnawialnych. Aktywności Porsche w sporcie motorowym zawsze owocowały innowacjami, które przynoszą korzyści pojazdom seryjnym. Teraz sport motorowy ponownie ma wyjątkową szansę na udoskonalenie kluczowych elementów – nie tylko w interesie samochodów, ale i całego społeczeństwa. Pod tym względem Porsche postawiło doskonały pierwszy krok”.

Czwarta runda Porsche Mobil 1 Supercup odbędzie się w Budapeszcie, w dniach 26-28 lipca 2021 r.

Trzeci wyścig Porsche Mobil 1 Supercup, 17 okrążeń, Spielberg (Austria)
1. Jaxon Evans (Nowa Zelandia/Martinet by Alméras), 28:31,966
2. Dylan Pereira (Luksemburg/BWT Lechner Racing), +0,646
3. Larry ten Voorde (Holandia/Team GP Elite), +4,902
4. Laurin Heinrich (Niemcy/Nebulus Racing by Hubera), +5,370
5. Florian Latorre (Francja/CLRT), +5,850
6. Tio Ellinas (Cypr/Lechner Racing Bliski Wschód), +10,890

Generalna klasyfikacja Porsche Mobil 1 Supercup po 3 z 8 wyścigów
1. Larry ten Voorde (Holandia/Team GP Elite): 67 pkt.
3. Jaxon Evans (Nowa Zelandia/Martinet by Alméras): 55 pkt.
2. Dorian Boccolacci (Francja/Martinet by Alméras): 37 pkt.
4. Leon Köhler (Niemcy/Nebulus Racing by Huber): 35 pkt.
5. Christopher Zöchling (Austria/FACH AUTO TECH): 29 pkt.
6. Dylan Pereira (Luksemburg/BWT Lechner Racing): 25 pkt.

Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze