Domowe pierwsze zwycięstwo Valentino Rossiego w Sprint Cup

Dziewięciokrotny motocyklowy mistrz świata Valentino Rossi od zeszłego roku regularnie startuje w wyścigach GT3 – najpierw z Audi, a teraz z BMW. W niedzielę odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w cyklu GT World Challenge Europe Sprint Cup, podczas swojej domowej rundy na torze Misano.

Nie jest to pierwsze zwycięstwo Włocha za kierownicą BMW M4 GT3 – w ubiegłym miesiącu wygrał jeden z wyścigów Road to Le Mans. Triumf w GT World Challenge Europe Sprint Cup to jednak największy sukces Rossiego za kierownicą samochodu.

Zmiennikiem Rossiego w BMW #46 jest Maxime Martin. Belgijski kierowca wystartował z trzeciej pozycji i od razu po rozpoczęciu okna serwisowego po 25 z 60 minut, zjechał do boksów, by przekazać samochód Rossiemu. Zespół WRT wykonał najszybszy pit-stop z całej stawki, a Rossi wykonał znakomite okrążenie wyjazdowe i od razu narzucił bardzo szybkie tempo. Gdy wszyscy rywale zjechali do boksów, Włoch wysunął się na prowadzenie, z 4-sekundową przewagą nad Lucasem Légeretem w Audi #11 ekipy Comtoyou.

Pomimo wciąż niewielkiego doświadczenia w wyścigach samochodowych, Rossi skutecznie przedzierał się przez dublowanych zawodników i odjeżdżał od Légereta, który startuje w autach GT3 od 2020 roku, a wcześniej spędził trzy sezony w prototypie LMP3. 22-letni Szwajcar nieznacznie zbliżył się w końcówce wyścigu, lecz Rossi kontrolował przewagę i przekroczył linię mety 4,243 sekundy przed goniącym go Audi.

„Nie mogło być lepiej!” – powiedział Rossi. „Świętowanie mojego pierwszego zwycięstwa w tej serii tutaj w Misano to coś wyjątkowego. Wygrałem już w Road to Le Mans, ale zwycięstwo na tym poziomie w mojej głównej serii to coś innego. Ścigam się tu od półtora roku i trudno było rywalizować z tak wysokiej klasy konkurencją. Teraz dotarłem na szczyt. Chciałbym podziękować z całego serca całemu zespołowi WRT, [szefowi ekipy] Vincentowi Vosse’owi, Maximowi Martinowi i BMW. Atmosfera jest fantastyczna i cieszę się tą chwilą. Chcemy, żeby tak było dalej”.

Było to pierwsze od ośmiu lat zwycięstwo BMW w Sprint Cup – poprzednie również odniósł Martin, dzieląc BMW Z4 GT3 z Dirkiem Müllerem. Dla Team WRT była to 46. wygrana w Sprint Cup.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej BMW

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze