Van der Linde najszybszy w czwartkowych kwalifikacjach 24h Spa

Kelvin van der Linde uzyskał najlepszy czas czwartkowych sesji kwalifikacyjnych przed wyścigiem 24 godziny Spa-Francorchamps, a prowadzone przez niego Audi #31 z łatwością zakwalifikowało się do piątkowej sesji super pole.

Kwalifikacje zostały podzielone na cztery 15-minutowe sesje – tak, aby każdy z kierowców pojawił się na torze, a o wyniku załogi decydował uśredniony czas okrążenia. Dodatkowym elementem była pogoda – czwartkowe jazdy rozpoczęły się bowiem nie tylko po zmroku, ale również przy padającym deszczu, który jednak ustąpił po pierwszej sesji.

Na najbardziej mokrym torze rywalizowały tylko załogi mające czterech kierowców. Najszybszy w tej grupie był Gabriele Piana w Mercedesie-AMG #5, pokonując Romana de Angelisa w Astonie Martinie #159 oraz Sandy’ego Mitchella w Lamborghini #77. W pierwszej sesji uczestniczył również jedyny Polak w stawce Patryk Krupiński, który wykręcił 15. rezultat i 9. w klasie Pro-Am.

Podczas Q2, gdy tor zaczął już wysychać, do rywalizacji włączyły się w pełni profesjonalne załogi. Szybkie tempo od razu zademonstrował Matt Campbell w Porsche #12, który okazał się najszybszy z wynikiem 2:35,013. Ponad 0,7 sekundy stracił do niego Dries Vanthoor w Audi #31, a na sam koniec do pierwszej trójki dołączył Maro Engel w Mercedesie-AMG #4.

Najlepszy czas Campbella został poprawiony dopiero na sam koniec sesji Q3, kiedy to Christopher Mies wykręcił 2:35,298 w Audi #31. Do wyniku swojego zespołowego kolegi dołożył się następnie Kelvin van der Linde, który podczas sesji Q4 wykręcił najlepszy czas kwalifikacji – 2:34,255 i zapewnił swojej załodze prowizoryczne pole position.

Zaledwie 0,185 sekundy do najszybszej załogi straciła ekipa Porsche #12, za sprawą czasów Campbella, Patricka Pileta i Mathieu Jamineta. Pierwszą trójkę, już ze stratą ponad sekundy, zamknęli Mattia Drugi, Patric Niederhauser i Frédéric Vervisch w Audi #66.

Raffaele Marciello, Timur Bogusławskij i Felipe Fraga w Mercedesie-AMG #88 zajęli czwarte miejsce, przed Maro Engelem, Lucą Stolzem i Vincentem Abrilem w podobnym samochodzie #4. Do czołowej dwudziestki zakwalifikowały się także Ferrari #31, Porsche #40, Audi #32, Porsche #98, #47, #22 i #54, Ferrari #72, Audi #25 i #30, Lamborghini #63, jedyna nieprofesjonalna załoga Mercedesa-AMG #89, Lamborghini #163, Porsche #99 oraz Ferrari #27.

Ekipa Patryka Krupińskiego #111 zajęła 46. miejsce w klasyfikacji generalnej i dziewiąte w klasie Pro-Am.

Walka o pole position rozegra się w piątek o godzinie 18:20. Każda z 20 najszybszych załóg musi nominować jednego kierowcę, który będzie miał tylko dwa okrążenia na uzyskanie najlepszego czasu.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league