Rosja ukarana w postępowaniu antydopingowym

Światowa Agencja Antydopingowa WADA ogłosiła w poniedziałek zakończenie postępowania w sprawie dopingu stosowanego przez rosyjskich sportowców oraz fałszowania wyników badań przez tamtejszą agencję antydopingową RUSADA.

Pośród zastosowanych sankcji wobec rosyjskich organów sportowych znalazł się zakaz organizacji zawodów rangi mistrzostw świata oraz innych poważnych imprez sportowych przez okres czterech lat.  Poddaje to w wątpliwość m.in. organizację Grand Prix Rosji Formuły 1.

Organizatorzy wyścigu wydali oświadczenie, w którym odwołują się do klauzuli dopuszczającej organizację wydarzeń wcześniej zakontraktowanych i niemożliwych do przeniesienia: „Umowa na organizację Grand Prix Rosji Formuły 1 została podpisana w 2010 roku, na długo przed wydarzeniami rozpatrywanymi przez WADA, i obowiązuje do 2025 roku. Jesteśmy przekonani, że Grand Prix odbędzie się w 2020 roku oraz kolejnych latach, a sprzedaż biletów idzie pełną parą”.

WADA analizowała przypadki fałszowania wyników badań antydopingowych od 2015 roku. Podjęte decyzje mają też wpływ na rosyjskich kierowców wyścigowych – zgodnie z Międzynarodowym Kodeksem Zgodności, mogą zostać dopuszczeni do rywalizacji tylko po udowodnieniu, że są wolni od dopingu. Ponadto, w trakcie czteroletniego okresu sankcji, nie będą mogli ścigać się z rosyjską flagą.

RUSADA ma prawo odwołać się od decyzji w ciągu trzech tygodni do Sportowego Sądu Arbitrażowego w Lozannie.

Źródło: reuters.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league