Panele świetlne będą obowiązkowe na torach F1 i MotoGP

Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA oraz Międzynarodowa Federacja Motocyklowa FIM ogłosiły wprowadzenie nowych wymogów wobec torów wyścigowych. Od 2022 roku wszystkie obiekty F1 i MotoGP będą musiały posiadać panele świetlne, a w kolejnych latach ten wymóg będzie rozszerzony o niższe kategorie.

Obie organizacje ogłosiły w zeszłym roku, że połączą siły w pracach nad poprawą bezpieczeństwa torów wyścigowych. Pierwszym widocznym efektem tego porozumienia jest wspólna specyfikacja paneli świetlnych, które od 2022 roku będą elementem torów wyścigowych – a nie transportowane i montowane na potrzeby weekendu F1, jak ma to miejsce obecnie.

„To kolejny ważny krok we współpracy pomiędzy FIA a FIM w dziedzinie bezpieczeństwa torów” – powiedział szef komisji bezpieczeństwa torów i rajdów FIA Stuart Robertson. „W ten sposób wszystkie serie ścigające się na światowej klasy torach będą miały dostęp do najnowszych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa”.

Wszystkie tory F1 będą musiały posiadać panele w najnowszej specyfikacji T1. W przypadku wyścigów motocyklowych MotoGP, World Superbike, czy EWC wymagana będzie niższa specyfikacja T2.

Od 2023 roku obowiązek montowania paneli otrzymają nie tylko tory aktualnie obecne w kalendarzu mistrzostw świata, ale wszystkie posiadające licencję kategorii 1 lub 2. Od 2024 roku panele w najniższej specyfikacji T3 będą wymagane na torach kategorii 3 – do tej zalicza się Tor Poznań.

Panele z homologacją T1 produkuje obecnie jedna brytyjska firma EM Motorsport, natomiast panele T3 dostarcza hiszpański producent Pixelcom. Obie firmy posiadają homologację na produkty T2, a w procesie homologowania swoich paneli jest szereg innych producentów. Wszystkie panele muszą być niezawodne oraz widoczne przez zawodników niezależnie od warunków – także w deszczu oraz przy ostrym świetle słonecznym.

Źródło: fia.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league