Volkswagen Motorsport kończy działalność

Niemiecka marka Volkswagen poinformowała o całkowitej likwidacji swojego działu sportów motorowych i zaprzestaniu produkcji modelu Polo GTI R5. 169 pracowników Volkswagen Motorsport zostanie przeniesionych do innych dywizji koncernu.

Niemal dokładnie rok temu Volkswagen poinformował o zaprzestaniu produkcji swojego samochodu TCR oraz skupieniu przyszłych programów fabrycznych wokół pojazdów z napędem elektrycznym. Żaden jednak nie powstał, a marka podjęła decyzję o całkowitym zamknięciu ośrodka Volkswagen Motorsport w Hanowerze i zakończeniu produkcji samochodów rajdowych R5 z końcem roku. Marka zapewnia jednak o długoterminowej dostępności części zamiennych do aut TCR oraz R5.

„Marka Volkswagen jest na drodze ku temu, by zostać się wiodącym dostawcą rozwiązań w odpowiedzialnej e-mobilności” – powiedział członek zarządu Volkswagena dr Frank Welsch. „Aby tego dokonać, zbieramy nasze siły i zdecydowaliśmy zakończyć własną aktywność Volkswagena w sporcie motorowym. Pracownicy zostaną wcieleni do Volkswagen AG, a ich głęboka wiedza techniczna oraz doświadczenia z pracy nad projektem ID.R pozostaną w firmie, aby pomóc nam dostarczyć kolejne wydajne modele z rodziny ID”.

Volkswagen był obecny w sporcie motorowym przez ponad pół wieku, zaczynając od Formuły V i Formuły 3, przez samochody wyścigowe i rajdowe z rodziny Polo, Golf i Scirocco. Marka szczyci się trzema zwycięstwami w Rajdzie Dakar, czterema tytułami mistrzowskimi WRC, trzema w WRX oraz dwoma w TCR International Series. Ostatni wyczynowy pojazd marki – elektryczny model ID.R – ustanowił rekord w wyścigu górskim Pikes Peak.

Źródło: volkswagen-newsroom.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league