Red Bull wyprodukuje zaprojektowany przez Neweya hipersamochód RB17

Kiedy w połowie lat 80. minionego stulecia Dietrich Mateschitz sprowadził z Dalekiego Wschodu recepturę na napój energetyczny, nie spodziewał się, dokąd go to zaprowadzi. Red Bull Energy Drink zadebiutował w Austrii 1 kwietnia 1987 – w Prima Aprilis, a jednak szybko okazało się, że producent nie żartuje, lecz ma jak najbardziej poważne plany na globalny rozwój nowo powstałej marki. W 2005 roku koncern wprowadził własny zespół do Formuły 1, a teraz zamierza we własnym zakresie wyprodukować hipersamochód, oznaczony symbolem RB17.

Dział wysokowydajnej inżynierii Red Bulla, Red Bull Advanced Technologies, rozpocznie prace nad nowym projektem w 2025 roku i mają potrwać od 3 do 4 lat. Dwumiejscowy RB17 będzie pierwszym projektem hipersamochodu zaprojektowanym, opracowanym i wyprodukowanym w całości w ramach kampusu technologicznego Red Bulla – tej samej jednostki, która wcześniej współpracowała z Astonem Martinem nad modelem Valkyrie. Co ciekawe, projekt nadzorować będzie nie kto inny, jak długoletni szef techniczny Red Bulla – Adrian Newey.

Pełne szczegóły techniczne pojazdu nie zostały jeszcze opublikowane. Na chwilę obecną wiadomo, że RB17 będzie napędzany hybrydowym silnikiem V8 o mocy ponad 1100 KM. Red Bull zakłada wyprodukowanie zaledwie 50 samochodów torowych, a ich cena początkowa ma przekraczać 5 milionów funtów. Wstępny plan zakłada produkowanie 15 samochodów rocznie.

Christian Horner, dyrektor generalny Red Bull Advanced Technologies, przyznał otwarcie: „RB17 to ważny kamień milowy w ewolucji Red Bull Advanced Technologies. Nasz zespół jest teraz w pełni zdolny do stworzenia i wyprodukowania seryjnego samochodu, całość prac wykonując w naszym Red Bull Technology Campus w Milton Keynes. RB17 wyznaczy nowy szlak - to pierwszy raz, kiedy samochód oznaczony marką Red Bull zostanie udostępniony kolekcjonerom”.

Newey zwraca uwagę na fakt, że projekt hypercara będzie czerpać garściami z rozwiązań, jakie na co dzień przygotowywane są z myślą o bolidach Formuły 1: „RB17 łączy wszystko, co wiemy o tworzeniu zwycięskich samochodów Formuły 1 w pakiet, który zapewnia ekstremalne osiągi w dwumiejscowym samochodzie torowym. Napędzany naszą pasją do osiągów na każdym poziomie, RB17 przesuwa granice projektowe i techniczne daleko poza to, co było wcześniej dostępne dla entuzjastów i kolekcjonerów”.

Nazwa RB17, jaką oznaczony będzie pierwszy w historii samochód torowy wyprodukowany przez Red Bulla, nie bez powodu nawiązuje do oznaczeń bolidów Formuły 1. Po tym, jak zespół nazwał bolid z 2021 roku nazwą RB16B, a tegoroczny model – RB18, postanowiono wykorzystać wolną nazwę kodową na rzecz hypercara. Co ciekawe, Red Bull zamierza stworzyć dla swoich klientów specjalny program, za którego pośrednictwem będą mogli uczestniczyć w rozmaitych wydarzeniach, w tym treningach na symulatorach, a także regularnie użytkować RB17 na torach wyścigowych na całym świecie.

Źródło: motorsportweek.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze