Dywaniki samochodowe – 5 sposobów na utrzymanie ich w czystości. Wypróbuj!

Dywaniki samochodowe są akcesoriami, bez których trudno byłoby ci utrzymać ogólną czystość swoim aucie. Pamiętaj jednak, że same dywaniki samochodowe również wymagają określonych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. W przeciwnym razie nie tylko nie spełnią swojej podstawowej funkcji, ale staną się źródłem zabrudzeń w samochodzie, a często także nieprzyjemnego zapachu. Jak więc o nie zadbać, by pozostawały czyste i funkcjonalne? Oto pięć sposobów, które mogą ci w tym pomóc!

1. Dywaniki samochodowe muszą być odkurzane!

Odkurzanie dywaników powinieneś przeprowadzać regularnie i wpisać tę czynność na stałe do swojego repertuaru pielęgnacyjnego auta. Za każdym razem, gdy wchodzisz do auta, wnosisz do niego na podeszwach swoich butów kurz, piasek, drobne zabrudzenia innego rodzaju, czasem także (niestety!) błoto, wilgoć, a nawet śnieg. Po jakimś czasie ilość zgromadzonego brudu jest trudna do przeoczenia, warto więc zawczasu odkurzyć dywaniki samochodowe.

Odkurzanie dywaników ma szczególne znaczenie w przypadku modeli wykonanych z tkaniny. Mogą zatrzymywać wilgoć i zabrudzenia między swoimi włóknami i gdy zaniedbasz ich odkurzanie, zaczną nieprzyjemnie pachnieć. Nie oznacza to, że dywaników gumowych lub z innych tworzyw (te i inne dywaniki samochodowe znajdziesz pod tym adresem: https://www.carmager.com/pol_m_AKCESORIA_Dywaniki-samochodowe-155.html) nie powinieneś odkurzać! Oczywiście szybko je wytrzepiesz, ale raz na jakiś czas użyj także odkurzacza, by usunąć kurz czy drobny piasek z ich powierzchni.

Użyj odkurzacza z odpowiednią końcówką do tapicerki. Usunięcie zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc nie będzie stanowiło wtedy większego problemu. Nie zapominaj także o odkurzaniu zakamarków i miejsc pod siedzeniami, gdzie brud ma tendencję do gromadzenia się w dużych ilościach. Regularne odkurzanie zapobiegnie lub znacząco odsunie w czasie konieczności głębszego czyszczenia, które jest zazwyczaj czasochłonne i wymaga określonych środków czyszczących.

2. Użyj efektywnych środków czyszczących

Samo odkurzanie, choć ważne, może po jakimś czasie nie wystarczać. Użycie środków optymalnych do czyszczenia dywaników wykonanych z tekstyliów, gumy czy innych materiałów jest wtedy dobrym pomysłem. Zauważ jednak, że nie każdy środek jest uniwersalny, dlatego dobieraj je pod kątem czyszczonych materiałów. Ich efektywność osiągnie wtedy najwyższy poziom, a dywaniki nie ulegną przebarwieniom czy uszkodzeniom.

Przed użyciem jakiegokolwiek środka czyszczącego przetestuj go na mało widocznym fragmencie dywanika, aby upewnić się, że nie spowoduje on odbarwień ani uszkodzeń. Dobrej jakości produkt nie tylko usunie brud, ale również pomoże w ochronie dywanika przed przyszłymi zabrudzeniami, ułatwiając jego regularne czyszczenie.

3. Pranie tekstylnych dywaników samochodowych

Pranie wodne sprawdza się świetnie w przypadku dywaników wykonanych z tkaniny. Dywaniki tego rodzaju wykonuje się z włókien syntetycznych, które dobrze znoszą tego rodzaju zabiegi czyszczące. Nie tylko oczyścisz ich strukturę z zabrudzeń, ale także pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu, który po jakimś czasie, zwłaszcza po sezonie zimowym, mogą generować.

Podczas prania ręcznego użyj ciepłej wody i łagodnego detergentu. Delikatnie szoruj dywaniki miękką szczotką, a następnie dokładnie spłucz czystą wodą, aby usunąć wszelkie resztki środków czyszczących. Ważne jest, aby nie używać zbyt gorącej wody, która mogłaby uszkodzić strukturę materiału lub spowodować jego skurczenie.

Mniejsze dywaniki welurowe możesz także prać w pralce. Nie zapomnij, by wysuszyć je – najlepiej na świeżym powietrzu w słoneczny dzień. W innym wypadku zapachy, które chciałeś usunąć, mogą powtórnie się pojawić!

4. Gumowe dywaniki – co, prócz odkurzania?

Wyjęcie gumowych dywaników, wysypanie z nich zabrudzeń i odkurzenie pozostałości to całkiem sporo. Gdy jednak chcesz doczyścić tego rodzaju dywaniki do końca, użyj mokrej szmatki, aby przetrzeć je i usunąć kurz i zabrudzenia, których nawet odkurzacz może nie wyciągnąć.

W ten sposób pozbędziesz się także ewentualnych zabrudzeń w formie innej niż sypkie, na przykład zabrudzeń organicznych. Możesz użyć odpowiedniego środka czyszczącego bezpiecznego dla gumy, a wtedy przywrócisz tym dywanikom niemal idealny stan. Tego rodzaju czyszczenie przedłuży i tak sporą żywotność akcesorium, a tobie pozwoli zaoszczędzić nieco pieniędzy.

5. Nigdy nie zapominaj o suszeniu dywaników samochodowych!

Proces suszenia dywaników jest równie ważny, jak ich właściwe czyszczenie. Pozostawienie dywaników mokrymi po ich umyciu może prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, a czasem nawet pleśni! To negatywnie wpływa na jakość powietrza w samochodzie. Po każdym myciu dywaniki muszą zostać dokładnie wysuszone – to absolutna podstawa!

Dbanie o dywaniki samochodowe nie jest tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Nawet przy tych bardziej zabrudzonych i dawno nieodkurzanych czy niepranych. Wykorzystaj wskazówki podane w tym artykule, a z pewnością przywrócisz im pierwotny wygląd!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze