Ekström rozpoczyna obronę tytułu od zwycięstwa

Rallycrossowy mistrz świata Mattias Ekström wygrał pierwszą rundę sezonu 2017 World RX na torze w Barcelonie. Regularny kierowca DTM pokonał dwukrotnego mistrza niemieckiej serii Timo Scheidera i Andreasa Bakkeruda.

Ekström rozpoczął swój weekend pechowo – w pierwszym biegu kwalifikacyjnym zajął on czwarte miejsce, lecz gdy przystępował do drugiego, nad torem przechodził intensywny deszcz, przez co Szwed był dopiero 15. i jego awans do półfinału zależał od niedzielnych jazd. Ekström był jednak bezbłędny i wygrał jeden z wyścigów, awansując w niedzielę z 11. na 2. pozycję.

Szwed wystartował zatem z pole position do drugiego półfinału, który wygrał, a później odniósł zwycięstwo w finale.

„Sobota była chyba moim najtrudniejszym dniem w całej rallycrossowej karierze” – komentował Ekström. „W niedzielę jednak odwróciliśmy sytuację – dobre przejazdy w kwalifikacjach dały nam pole position do półfinału, co było kluczowe. Wydaje mi się, że to najbardziej wyrównana stawka w dotychczasowej historii i zapowiada to fantastyczny sezon”.

Drugi na mecie Scheider zaimponował swoim występem za kierownicą prywatnie wystawianego Forda Fiesty, głównie ze względu na swój triumf w kwalifikacjach. Niemiec został zaledwie 11. kierowcą w historii mistrzostw, który przystępował do półfinału jako lider klasyfikacji. W półfinale przegrał on z Johanem Kristofferssonem, lecz w finale popisał się bezbłędną jazdą i finiszował zaledwie 0,4 sekundy za Ekströmem.

O trudnych kwalifikacjach mógł mówić Bakkerud. Trzeci w ubiegłorocznej punktacji kierowca rozbił się w drugim biegu i był dopiero 20. Norweg popisał się jednak zwycięstwem w ostatnim biegu i awansował na czwarte miejsce, a później był drugi w swoim półfinale i trzeci na mecie finału.

Czwarty w finale był dwukrotny mistrz serii Petter Solberg, w swoim debiucie za kierownicą Volkswagena, przed Timmym Hansenem i Johanem Kristofferssonem, który zaspał na starcie i stracił szansę na podium.

Niespodzianką była słaba postawa Sébastiena Loeba. Francuz miał w kwalifikacjach awarię drążka kierowniczego, która wyeliminowała go z wyścigu i po raz pierwszy w swojej karierze Loeb nie wszedł do półfinałów.

Kolejna runda Rallycrossowych Mistrzostw Świata odbędzie się za trzy tygodnie w portugalskim Montalegre.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej World RX