Wyścig mistrzów 2023: kto, kiedy i gdzie

Po raz drugi w historii rozgrywania słynnego Race of Champions najlepsi kierowcy wielu kategorii będą rywalizować w śniegu i na lodzie. Impreza trwająca dwa dni zazwyczaj miała miejsce na stadionach lub w zamkniętych pomieszczeniach gromadząc na trybunach miłośników motorsportu. Po raz pierwszy edycja „śnieg i lód” odbyła się rok temu w Szwecji, w Pite Havsbad. Teraz kierowcy znów wracają do kraju Trzech Koron, gdzie 28 stycznia wezmą udział w wyścigu narodów, a dzień później poznany Mistrza Mistrzów.

Całość będzie się toczyć na specjalnie przygotowanym torze zbudowanym na wybrzeżu zamarzniętego Bałtyku. Kierowcy będą rywalizować prowadząc szereg maszyn: terenowe Polaris RZR PRO XP oraz Rallycross SuperCar Lite, który jest napędzany biopaliwem w 100% wolnym od paliw kopalnianych. Stawkę uzupełnią Cupra UrbanRebel Concept oraz elektryczny samochód rallycrossowy Zeroid X1.

Tytułu Mistrza Mistrzów będzie bronić Sébastien Loeb, który po podium w Rajdzie Dakar wraca na oblodzone szlaki. W zeszłym roku w finale Francuz pokonał czterokrotnego mistrza Formuły 1 Sebastiana Vettela, który również będzie brać udział w imprezie. Oprócz wspomnianej dwójki zobaczymy także Pettera Solberga, który w ekipie Norweskiej wystąpi ze swoim synem, Oliverem. Co ciekawe syn i ojciec zmierzą się ze sobą w indywidualnej rozgrywce i to już w pierwszej rundzie.

Ekipa Niemiecka – podobnie jak wcześniej – będzie składać się z Vettela (dla którego to już 11. start w imprezie) oraz Micka Schumachera. Drużynę Wielkiej Brytanii będzie reprezentować były kierowca Formuły 1 David Coulthard oraz Jamie Chadwick, trzykrotna mistrzyni W Series, rezerwowa Williamsa oraz niedawno ogłoszona zawodniczka serii Indy NXT.

W zespole Finlandii zobaczymy mistrza świata F1 Mikę Häkkinena oraz obecnego kierowcę zespołu Alfy Romeo w F1 Valtteriego Bottasa. W ekipie Skandynawskiej pojedzie kierowca IndyCar Felix Rosenqvist oraz Legenda wyścigów długodystansowych, Tom Kristensen. Ekipę pozostałych narodów poprowadzi zeszłoroczny mistrz Formuły 2 Felipe Drugovich w parze z kierowcą rajdowym Thierrym Neuvillem. W ekipie Stanów Zjednoczonych pojawi się Travis Pastrana oraz Tanne Faoust, który bierze udział w wyścigach elektrycznej serii Extreme X.

W zespole Francuskim oprócz Loeba pojawi się Adrien Tambay, a ekipę szwedzką poprowadzą dwukrotny mistrz serii DTM Mattias Ekström oraz pięciokrotny mistrz Rallycrosu Johan Kristoffersson.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze