Norwegowie najszybszym narodem świata

Petter Solberg i Oliver Solberg drugi rok z rzędu zwyciężyli w Pucharze Narodów Race of Champions na śniegu i lodzie, rozgrywanym na zamarzniętym Morzu Bałtyckim w szwedzkiej miejscowości Pite Havsbad. Ojciec i syn reprezentowali barwy Norwegii, pokonując w finale drużynę gwiazd.

Solbergowie rozpoczęli swoje zawody od rundy ćwierćfinałów, eliminując drużynę francuską wynikiem 4-0. Zarówno Petter jak i Oliver odnieśli zwycięstwa przeciwko Sébastienowi Loebowi i Adrienowi Tambayowi – ten drugi sam wyeliminował się z walki z młodszym Solbergiem, gdy zahaczył o fragment bandy i obrócił się na wyjściu z szykany prowadzącej na prostą startową.

W półfinale spotkali się z drużyną szwedzką, która okazała się znacznie poważniejszym rywalem. Zarówno Johan Kristoffersson jak i Mattias Ekström pokonali Pettera Solberga – ten drugi o zaledwie 0,001 sekundy w fenomenalnym pojedynku w elektrycznych samochodach Zeroid X1 – lecz polegli w starciu z Oliverem Solbergiem. Obie drużyny odniosły po dwa zwycięstwa, zatem o awansie Norwegów decydowała większa łączna przewaga na mecie w wygranych przez siebie wyścigach.

Drugimi finalistami byli debiutujący w Pucharze Narodów Race of Champions Thierry Neuville i Felipe Drugovich, którzy utworzyli Team All-Stars. Wyeliminowali oni na swojej drodze drużynę amerykańską (Travisa Pastranę i Tannera Fousta) oraz niemiecką (Micka Schumachera i Sebastiana Vettela). Drugovich miał przy tym dużo szczęścia, wygrywając tylko dwa wyścigi z Foustem i Vettelem dzięki awarii samochodu Amerykanina i karze za falstart u Niemca.

W przeciwieństwie do poprzednich rund, finał rozgrywany był w formule do trzech wygranych wyścigów. W pierwszym pojedynku zmierzyli się Neuville z Petterem Solbergiem. Belg odniósł zwycięstwo za kierownicą Cupry, zapewniając przewagę drużynie gwiazd. W dwóch kolejnych pojedynkach Solbergowie z łatwością pokonali jednak Drugovicha – najpierw Oliver za kierownicą Polarisa, a następnie Petter w Supercar Lites.

Decydujący okazał się pojedynek młodszego Norwega z Neuvillem w Zeroidach X1. Solberg zachował czyste konto, pokonując Belga w ostatnim wyścigu dnia i zapewnił swojej drużynie zwycięstwo wynikiem 3-1.

Solbergowie staną naprzeciw siebie w niedzielę, gdy rozgrywany będzie indywidualny Wyścig Mistrzów Race of Champions.

 

Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze