Na torze Daytona International Speedway miała miejsce druga część kwalifikacji do 61 edycji wyścigu Daytona 500. W tej rywalizacji może wziąć udział maksymalnie 40 kierowców, dlatego niektórzy musieli pożegnać się z marzeniami o “The Great American Race” już na tym etapie.

Zawody te odbyły się w postaci dwóch krótkich wyścigów, każdy po 60 okrążeń tzw. Duel. Pierwszy Duel ustawił wewnętrzną linię startową, zaś drugi zewnętrzną. Frontowy rząd został zajęty przez Williama Byrona #24 oraz Alexa Bowmana #88 w pierwszej części kwalifikacji, która odbyła się w niedzielę.

Duel 1

Cechą charakterystyczną wyścigów kwalifikacyjnych do Daytona 500 jest ich zachowawczość i ostrożna jazda - żaden kierowca i zespół nie chce zniszczyć swojej maszyny na 3 dni przed wyścigiem. W tym roku nie było inaczej, w pierwszym wyścigu kierowcy jechali w głównej mierze jeden za drugim, manewrów wyprzedzania nie było wiele.

Jednym z nielicznych kierowców, którzy zdecydowali się na taki ruch był Jimmie Johnson, na 25 okrążeniu próbując wyprzedzić Kyla Buscha doszło do kontaktu pomiędzy nosem samochodu #48 a lewym tylnym panelem Toyoty Camry #18, w skutek czego Busch stracił kontrolę nad pojazdem i obrócił się przy 300km/h, na szczęście nie uderzył w ścianę i nie uszkodził swojego auta. Jest to drugi wyścig z rzędu, w którym 7-krotny mistrz NASCAR popełnia dokładnie ten sam błąd. Do końca zawodów prowadził Kevin Harvick, który spokojnie przywiózł pierwsze miejsce do mety i tym samym wystartuje z drugiego rzędu do Daytona 500.

Duel 2

41 z 60 okrążeń drugiego wyścigu prowadził Clint Bowyer, podobnie jak w pierwszych zawodach akcji na torze brakowało, kierowcy wyczekiwali idealnego momentu do wyprzedzenia rywala. Najważniejszy manewr wykonał broniący tytuł Joey Logano #22, na ostatnim okrążeniu zdecydował się na agresywny ruch, w pierwszym zakręcie zjechał do wewnętrznej linii toru i wyprzedził aż trzech kierowców obejmując tym samym prowadzenie i wygrywając drugi wyścig kwalifikacyjny. Joey Logano wystartuje z drugiego rzędu obok Kevina Harvicka do Daytona 500.

W Duelach, możliwość wywalczenia sobie miejsca mieli również kierowcy spoza pucharowej serii NASCAR, zakwalifikowali się: Parker Kligerman, Brendan Gaughan, Tyler Reddick, Casey Mears.

Daytona 500 już w niedzielę o godzinie 20:30 czasu polskiego.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race