Russell z pole position do wyścigu głównego Formuły 2 we Francji

George Russell wywalczył pierwsze pole startowe do sobotniego wyścigu głównego Formuły 2 na francuskim torze Paul Ricard.

Po gorącym drugim treningu Formuły 1, podobne warunki utrzymały się również na kwalifikacje serii towarzyszącej. Temperatura powietrza wynosiła 27°C, zaś nawierzchnia nagrzana była aż do 48°C. Na początku sesji zgodnie z oczekiwaniami wszyscy kierowcy zdecydowali się na użycie supermiękkich opon.

Po upływie 10 minut na czele zestawienia znajdował się George Russell, który był w stanie uzyskać 1:45,248. Bliski uzyskania najlepszego czasu był Nyck de Vries, jednak Holender na linii mety okazał się być wolniejszy od Russella o zaledwie 0,021 sekundy. Z kłopotami musiał zmagać się z kolei Santino Ferrucci, który zjechał do alei serwisowej z podejrzeniem awarii silnika w jego samochodzie.

Niedługo później Russell zszedł do 1:44,775, poprawiając się względem wcześniejszego rezultatu o prawie pół sekundy, dzięki czemu Brytyjczyk miał dosyć sporą przewagę nad resztą stawki. Na kolejnych pozycjach było jednak znacznie bardziej ciasno. Plasujący się na drugiej pozycji de Vries miał mniej niż 0,1 sekundy zapasu nad Alexandrem Albonem, który zajmował prowizoryczne trzecie miejsce.

Podczas gdy cała stawka na półmetku kwalifikacji zjechała do alei serwisowej po kolejny zestaw świeżych opon, na tor wyjechał Ferrucci, którego zespół najprawdopodobniej był w stanie szybko naprawić wcześniejszą usterkę. Amerykanin przejechał okrążenie instalacyjne, po czym zjechał ponownie do boksu, jednak przed aleją serwisową został poproszony o ważenie samochodu. Po tej procedurze zgłosił on swojemu zespołowi brak możliwości ruszenia, jednak kilka chwil później był w stanie pojechać do swoich mechaników.

Cisza na torze, która trwała przez dobre kilka chwil, została przerwana na 8 minut przed zakończeniem kwalifikacji, kiedy jednocześnie z alei serwisowej wyjechała prawie cała stawka – jedynym kierowcą, który nie pojawił się z powrotem, był Ralph Boschung, który zajmował dwudzieste i zarazem ostatnie miejsce.

W końcówce Russell był w stanie jeszcze bardziej poprawić swój wynik schodząc do 1:44,469. Na drugie miejsce awansował Alexander Albon, który tracił prawie 0,2 sekundy do lidera, a trzeci był Lando Norris ze stratą 0,3 sekundy. Problemy napotkały z kolei de Vriesa, który przez zespołowe radio stwierdził kłopoty techniczne.

Ostatecznie na czele zestawienia nie doszło do zmian. Russell wystartuje do jutrzejszego wyścigu z pole position, a obok niego swój samochód ustawi Albon. Trzecie miejsce w kwalifikacjach zajął Norris, czwarty był Sette Camara, a na piątej pozycji znalazł się Luca Ghiotto. Szóste pole wywalczył Jack Aitken, siódme miejsce zajął Artiom Markiełow, a czołową dziesiątkę uzupełnili de Vreies, Louis Deletraz oraz Nicholas Latifi.

Sobotni wyścig główny Formuły 2 rozpocznie się o godzinie 17:45.